Mieszkańcy Irlandii będą zmuszeni mierzyć się z rojem tych insektów przez kolejne dni.

Wysokie temperatury przy wysokiej wilgotności to idealne warunki dla latających mrówek, które pojawiły się już w Irlandii.

Latające mrówki w Irlandii

Zwykle ich okres lęgowy przypada na końcu lipca lub na początku sierpnia, jednak od kilku dni mieszkańcy Dublina doświadczają obecności tych owadów w swoich domach.

Owady te wchodzą do nieruchomości w poszukiwaniu pożywienia i miejsca do złożenia jaj. Mrówki nie roznoszą chorób i jest mało prawdopodobne, że ugryzą.

Mrówki mogą za to szybko stać się uciążliwe dla osób pracujących i mieszkających w zajmowanym przez nich budynku. Mogą oblepiać samochody, domy, a nawet wplątać się we włosy.

Jeśli znajdą źródło pożywienia, mrówki mogą wytyczyć ścieżkę feromonową, która zwabi inne mrówki w okolicę – co tylko powiększy istniejący rój.

Jak się chronić?

Jest kilka sposobów ochrony przed pojawieniem się roju latających mrówek w naszych domach.

  • Przede wszystkim należy usuwać wszelkie okruchy jedzenia i rozlane napoje.
  • Żywność powinna być przechowywana w zamkniętych pojemnikach, nie należy pozostawiać żywności na talerzach czy w odkrytych garnkach.
  • Należy otwierać tylko te drzwi i okna, w których zainstalowane są moskitiery. Przydatne jest też uszczelnienie drzwi i ram okiennych.
  • Kompostownik w ogrodzie oraz kontenery na śmieci powinny mieć szczelnie zamknięte pokrywy. Resztki jedzenia powinny być usuwane z domu od razu do kontenera na zewnątrz.

Mieszkańcy mogą doświadczać obecności latających mrówek w ciągu kolejnych dni. Sprzyja temu fala gorąca, która przetacza się właśnie przez Irlandię.

Eksperci twierdzą, że okres lęgowy tych owadów zakończy się za kilka dni i latające mrówki znikną z naszej przestrzeni na kolejny rok.