Informacje o wydaleniu rosyjskich dyplomatów z Irlandii potwierdził Taoiseach.

Taoiseach Micheál Martin potwierdził we wtorek 29 marca, że czterech wyższych rangą urzędników ambasady rosyjskiej zostało poproszonych o opuszczenie Irlandii.

Ambasada Rosji w Irlandii

Decyzja ta wynika z porady dotyczącej bezpieczeństwa, którą otrzymał szef irlandzkiego rządu.

Poproszony o powody tej decyzji, premier Martin powiedział, że działania czterech urzędników nie były zgodne z międzynarodowymi standardami postępowania dyplomatycznego, a ich wydalenie wraz z personelem będzie sygnałem wyrażającym odrazę Irlandii do wojny na Ukrainie.

Rząd nie zamyka jednak kanału komunikacyjnego – w ambasadzie Rosji w Irlandii pozostają pozostali akredytowani urzędnicy – jak stwierdził Taoiseach.

Oświadczenie

W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze ambasady rosyjskiej stwierdzono, że decyzja o wyproszeniu czterech jej pracowników dyplomatycznych z Irlandii jest „bezpodstawna”.

W oświadczeniu napisano:

Ambasada Rosji w Irlandii została poinformowana przez Departament Spraw Zagranicznych Irlandii o decyzji rządu Irlandii w sprawie wezwania do niezwłocznego wyjazdu czterech członków personelu dyplomatycznego Ambasady z Irlandii, ponieważ rzekomo ich działania zostały uznane jako nieakceptowalne.

Ambasada Rosji w Irlandii ostrzegła, iż taka postawa „może tylko pogorszyć dalsze stosunki rosyjsko-irlandzkie, już nadszarpnięte przez irlandzki udział w bezprawnych sankcjach Unii Europejskiej przeciwko Rosji”.

Czterech pracowników rosyjskiej ambasady w Irlandii zostało wydalonych na mocy Artykułu 9 Konwencji Wiedeńskiej z 1961 roku.