Ruszył nowy program bezpłatnych książek w Irlandii

Program jest częścią inicjatywy, która stanowi kompleksową strategię rządu, mającą na celu poprawę życia rodzin w Irlandii.

Rząd wprowadza nową inicjatywę polegającą na bezpłatnym wręczeniu książek dla dzieci.

Nowy program w Irlandii

Program ten jest częścią strategii „First 5”, która stanowi całościową inicjatywę rządową mającą na celu poprawę życia niemowląt, małych dzieci oraz ich rodzin.

Ta nowa inicjatywa polega na wręczeniu bezpłatnych książek z bajkami na dobranoc (bedtime story books) wszystkim dzieciom w wieku czterech lat i młodszym.

Rodzice lub opiekunowie, wraz z dziećmi, będą mogli wybierać spośród ponad 190 000 książek z bajkami na dobranoc dostępnych zarówno w języku angielskim, jak i irlandzkim. Książki będą dostępne w lokalnych bibliotekach na terenie całego kraju.

Głównym celem tego programu jest zachęcenie wszystkich rodziców małych dzieci do czytania im bajek przed snem.

Inicjatywę „First 5: Little Book at Bedtime” ogłosili Minister ds. Dzieci, Roderic O’Gorman oraz Minister ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich i Społeczności Lokalnych, Heather Humphreys.

Biblioteki w Irlandii

Minister O’Gorman podczas prezentacji inicjatywy podkreślił, że czytanie dzieciom bajek przed snem ma wiele korzyści, w tym budowanie silnych więzi między rodzicami a dziećmi oraz rozwijanie języka i wyobraźni u najmłodszych.

Minister wyraził nadzieję, że wszystkie rodziny z małymi dziećmi skorzystają z okazji i odbiorą bezpłatne książki w bibliotekach.

Minister Humphreys podziękowała również bibliotekom za wsparcie programu i wyraziła pragnienie, aby „każde dziecko w kraju stało się członkiem biblioteki i mogło cieszyć się pięknym doświadczeniem czytania przed snem”.