Ruszyły specjalne dopłaty dla mieszkańców Irlandii

Irlandzki rząd zobowiązał się do wsparcia mieszkańców borykających się z wysokimi kosztami życia.

W najbliższych miesiącach każde gospodarstwo domowe w Irlandii otrzyma specjalne rządowe dopłaty.

Dopłaty w Irlandii

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią mieszkańcy mogą spodziewać się obniżki rachunków za prąd w wysokości 450 euro, w ramach działań mających na celu pomoc w kryzysie kosztów życia.

Dopłaty energetyczne, ogłoszone w Budżecie na rok 2024, zostaną wypłacone w trzech transzach po 150 euro każda. Pierwszą wypłatę zaplanowano w grudniu, a kolejne nastąpią w styczniu i w marcu.

Około 2,25 mln posiadaczy kont otrzyma korzyści z programu „Emergency Benefit Scheme III” dotyczącego kosztów energii elektrycznej, a środki zostaną automatycznie potrącone z rachunków. Gospodarstwa domowe nie muszą składać wniosków w tej sprawie.

Pierwszy kredyt zostanie zastosowany 1 grudnia 2023 roku i pojawi się na rachunkach domowych w ciągu kolejnych dwóch miesięcy (grudzień lub styczeń). Dokładna data będzie zależała od cykli rozliczeniowych poszczególnych gospodarstw domowych.

Ostrzeżenie dla mieszkańców Irlandii

Tymczasem mieszkańców Irlandii ostrzega się przed oszustwem, w którym pojawia się prośba o podanie numeru konta bankowego w celu uzyskania dopłaty za prąd.

Do członków społeczeństwa wysyłane są wiadomości tekstowe, w których proszeni są oni o kliknięcie w link w celu uzyskania dopłaty energetycznej. Te wiadomości tekstowe prowadzą do strony, która wygląda jak gov.ie (strona Ministerstwa Środowiska, Klimatu i Komunikacji).

Następnie pojawia się prośba o kliknięcie przycisku „Zweryfikuj teraz”, co prowadzi do strony, na której pojawia się prośba o podanie swoich danych osobowych, w tym adresu i numeru telefonu. Po naciśnięciu przycisku „Kontynuuj”, pojawia się prośba o podanie danych karty, w tym numeru, daty ważności i numeru CVV.

Następnie odbiorcy wiadomości są kierowani do zalogowania się do swojego konta internetowego w zależności od tego, do którego banku wpisali swoje dane.

Jednak mieszkańcy powinni zachować czujność, a odbiorcom tej wiadomości zaleca się nie klikać w link ani nie podawać żadnych danych osobowych.

Przypomina się, że podobnie jak w zeszłym roku i wcześniej w tym roku, dopłaty będą przyznawane automatycznie. Gospodarstwa domowe nie muszą składać żadnych wniosków, nie muszą też kontaktować się ze swoim dostawcą energii elektrycznej w tej sprawie.