Rynek nieruchomości w Irlandii - rząd zwiększa dostępność

Rząd Irlandii intensyfikuje działania na rzecz poprawy dostępności mieszkań.

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, ogłasza znaczące inwestycje w mieszkania w ramach najmu kosztowego, mające na celu zwiększenie dostępności nieruchomości w kilku lokalizacjach.

Najem w Irlandii – cost rental housing

Minister potwierdził właśnie przyznanie funduszy na budowę 547 nowych domów w ramach programu cost rental housing w pięciu różnych samorządach lokalnych.

Finansowanie to ma na celu zwiększenie podaży przystępnych cenowo domów do wynajęcia w rejonach o wysokim popycie, co jest odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkaniowe w kraju.

W ramach planu, zostaną wybudowane nowe domy w następujących lokalizacjach:

  • 28 w hrabstwie Laois
  • 25 w hrabstwie Kildare
  • 25 w mieście Kilkenny
  • 51 w mieście Cork
  • 417 w mieście Dublin

Domy w Irlandii

Minister O’Brien podkreślił, że dostarczone do tej pory domy w ramach najmu kosztowego cieszyły się dużą popularnością.

Wysoki popyt jest wyraźnym dowodem na sukces tej formy mieszkalnictwa i skuteczność naszego podejścia do najmu kosztowego.

Najem kosztowy to system, który oferuje czynsze co najmniej o 25% niższe od porównywalnych stawek rynkowych, z niektórymi projektami oferującymi obniżki do 50%.

Jest to odpowiedź na wyzwania związane z przystępnością cenową na rynku mieszkaniowym, umożliwiając osobom i rodzinom zakorzenienie się i planowanie przyszłości.

Domy te są przeznaczone dla osób o średnich dochodach, które nie kwalifikują się do wsparcia w ramach socjalnego systemu mieszkaniowego, ale które są ograniczone przez wysokie czynsze na prywatnym rynku wynajmu.

Dotychczas zatwierdzono ponad 675 milionów euro na realizację ponad 3 250 domów w ramach programu najmu kosztowego w Irlandii.

Więcej: gov.ie