Rząd bierze się za obniżki cen w Irlandii

Jest długo oczekiwana reakcja rządu w sprawie wysokich cen w Irlandii.

Minister Stanu odpowiedzialny za działalność handlową w Irlandii, wyraził obawy dotyczące wysokich cen żywności.

Obniżka cen w Irlandii

W ciągu ostatnich kilku tygodni kwestia inflacji żywnościowej znalazła się w centrum uwagi politycznej, a partie opozycyjne oskarżają rząd o niewystarczające działania w celu rozwiązania tego problemu.

Czytaj też: Ceny żywności w Irlandii – sklepy oskarżone o nieetyczne działania

Przedstawiciele głównych supermarketów kraju mają w środę odbyć rozmowy na specjalnym spotkaniu Forum Handlu Detalicznego. Spotkanie to zostało zwołane przez Ministra Stanu Neale’a Richmonda i będzie polegało na nawiązaniu dialogu z sektorem.

Rząd ma nadzieję, że supermarkety zgodzą się obniżyć koszty artykułów spożywczych w ciągu najbliższych kilku tygodni, jak poinformował minister Richmond.

Jego zdaniem powinniśmy obserwować obniżki cen przy inflacji na poziomie 5%, gdy w tym samym czasie rok temu inflacja wynosiła około 10%.

Minister powiedział, że nie ma problemu z tym, że firmy osiągają zyski – ale kiedy te zyski są „nadmierne” lub „wykorzystują inflację jako usprawiedliwienie do podnoszenia cen”, rząd musi interweniować.

Minister Richmond ostrzegł, że rząd ma możliwość wprowadzenia maksymalnych cen na towary, choć ma nadzieję, że taki krok nie będzie konieczny.

Wskazał również na zdolność Komisji Konkurencji i Ochrony Konsumentów do przeprowadzenia dochodzeń w celu sprawdzenia, czy w irlandzkim sektorze handlu detalicznego nie występują monopolistyczne praktyki lub „kartelowe zachowania”.

Sklepy w Irlandii

Tymczasem grupa Retail Ireland twierdzi, że irlandzkie ceny w supermarketach są konkurencyjne w porównaniu do standardów europejskich.

Argumentuje przy tym, że średnia inflacja żywności w ciągu ostatnich dwóch lat w Unii Europejskiej wynosi 27%, podczas gdy w Irlandii jest to 17%.

Dyrektor Retail Ireland, Arnold Dillion, nazwał oskarżenia o chciwość w sektorze detalicznym jako „niesprawiedliwe i nieprecyzyjne”.