Organizowanie imprez jest obecnie w Irlandii zakazane – w związku z Poziomem 5 restrykcji.

Rząd ostrzega mieszkańców Irlandii przed organizowaniem imprez i uczestniczeniem w spotkaniach towarzyskich z okazji Dnia Św. Patryka.

Środa 17 marca to Dzień Św. Patryka. W tym roku, z powodu Covid-19, po raz drugi z rzędu odwołane zostały wszystkie parady i imprezy z tej okazji. Odbywać się będą za to wirtualne wydarzenia – w specjalnym internetowym kanale SPF TV.

Pojawiają się jednak obawy, że mieszkańcy mogą organizować spotkania towarzyskie, które podczas obowiązującego teraz Poziomu 5 restrykcji są zabronione.

Przedstawicielka rządu, Liz Canavan, wezwała społeczeństwo do znalezienia alternatywnych sposobów świętowania tego dnia:

Nie będzie można spotkać się z przyjaciółmi i nie będzie parad, ale to nie znaczy, że nie będzie widowiska, którym można się cieszyć.

Organizowanie przyjęć, zgromadzeń i lekceważenie wskazówek byłoby rażącym lekceważeniem wszystkiego, co do tej pory znosiliśmy.

To zagraża życiu, wdrażaniu naszego programu szczepień, a ostatecznie naraża nasz postęp na drodze do wyzdrowienia.

Za złamanie przepisów grozi kara grzywny lub postępowanie karne. Za zorganizowanie imprezy grozi mandat w wysokości €500, a za uczestniczenie w spotkaniu towarzyskim mandat w wysokości €150.

Dodatkowo funkcjonariusze Gardy mogą wystawić mandat za przekroczenie limitu poruszania się w obrębie 5 km od miejsca zamieszkania. W tym przypadku grozi mandat €100.

Brak opłacenia mandatu może skutkować karą grzywny w wysokości €1000 i/lub karą pozbawienia wolności.