Minister potwierdził chęć opłacenia kwarantanny w hotelu w Irlandii dla części pasażerów.

Minister ds. Szkolnictwa Wyższego, Simon Harris, potwierdził, że państwo pokryje koszty obowiązkowej kwarantanny hotelowej dla irlandzkich studentów, którzy powrócą do kraju po zakończeniu programu Erasmus.

Około 500 irlandzkich studentów bierze obecnie udział w programie Erasmus w innych krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, że około połowa z nich znajduje się w kilku krajach znajdujących się na liście obowiązkowej kwarantanny.

Minister Harris twierdzi, ze są obawy, czy studenci będą w stanie opłacić 14-dniowy pobyt w hotelu, którego koszt wynosi prawie €2.000. Zdaniem ministra irlandzki rząd „ma obowiązek” zadbać o to, aby pomóc studentom wrócić do domu po zakończeniu programu.

Opłacenie kosztów będzie jednak ograniczone tylko do studentów Erasmusa. Rząd nie poniesie tych kosztów za osoby studiujące w USA czy Kanadzie.

Minister powiedział również, że dalsze szczegóły dotyczące tego, jak to się stanie, zostaną podane w najbliższych dniach.

Podczas rozmowy w programie RTÉ Today minister Harris wezwał studentów Erasmusa, aby nie wpadli w panikę i w dalszym ciągu kontynuowali studia za granicą.