Pojawiły się ostrzeżenia przed opóźnieniami w realizacji programu szczepień w Irlandii.

Taoiseach Micheál Martin poinformował w sobotę 06/03/2021, że przeciw Covid-19 zaszczepionych zostało pół miliona mieszkańców Irlandii.

W ostatnim tygodniu pojawiły się jednak informacje, że możliwe są opóźnienia w realizacji programu szczepień. Powodem są braki w dostawach szczepionek AstraZeneca i Moderna.

HSE twierdzi, że niedobór szczepionek Moderna zostanie uzupełniony w ciągu kolejnych kilku tygodni, a w kwietniu ma nastąpić ogromny wzrost ich dostaw. W przypadku szczepionek AstraZeneca producent także zobowiązał się uzupełnić braki.

Na dostawy tych szczepionek czekają farmaceuci w Irlandii. Według Irlandzkiego Związku Farmaceutycznego (IPU) szczepienia przeciw Covid-19 będą administrowane w lokalnych aptekach już od początku kwietnia.

Tymczasem irlandzki rząd jest gotowy do wdrożenia rosyjskiej szczepionki Sputnik V, jeśli zostanie ona zatwierdzona przez organy regulacyjne Unii Europejskiej.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) rozpoczęła przegląd bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki Sputnik V. Jej zatwierdzenie utorowałoby drogę do użycia szczepionki w Irlandii – poinformował Sunday Independent.

W zeszłym miesiącu Wicepremier Leo Varadkar z entuzjazmem wypowiadał się o skuteczności rosyjskiej szczepionki. W czasopiśmie medycznym Lancet opublikowano niedawno recenzowane wyniki badań okresowych wykazujące jej skuteczność na poziomie 91,6%.