Zreformowany system świadczeń dla osób bezrobotnych w Irlandii może się pojawić już podczas czytania Budżetu 2023.

Rząd w Irlandii pracuje nad zapowiadają już wcześniej reformą zasiłków dla bezrobotnych. Nowy system ma działać podobnie do zasiłku Pandemic Unemployment Payment.

Zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii

Aby uniknąć tak zwanego „szoku dochodowego” związanego z przejściem z pełnej płacy na zasiłek w wysokości 208 euro, nowo bezrobotni pracownicy otrzymaliby wyższe zasiłki dla bezrobotnych, aby pomóc im się przystosować do nowej sytuacji.

Różne stawki byłyby oparte na indywidualnych poziomach dochodów i długości okresu pobytu na rynku bezrobotnych.

Intencją zmian jest odciążenie pracowników, którzy pozostaną bezrobotni przez krótki okres czasu, zanim dostaną kolejną pracę.

Ochrona socjalna w Irlandii

Ministerstwo ds. Ochrony Socjalnej twierdzi, że w innych krajach europejskich powszechne są różne stawki zasiłku, a to pomaga pracownikom dostosować się do nowych poziomów spadających dochodów.

Propozycja reformy systemu zasiłków dla bezrobotnych ma już niedługo zostać przedstawiona Ministrowi Finansów i Ministrowi ds. Wydatków Publicznych.

Kwestia zreformowanego systemu świadczeń dla osób bezrobotnych w Irlandii może się pojawić już podczas czytania Budżetu 2023, który zaplanowano na koniec września.