Rząd wycofuje się z podwyżki świadczenia socjalnego w Irlandii

Podwyżkę stawki dopłaty sugerował we wrześniu premier Irlandii.

W irlandzkich mediach pojawiły się niepokojące informacje dotyczące sytuacji uchodźców z Ukrainy.

Uchodźcy w Irlandii

Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że Irlandia osiągnęła realną zdolność na przyjmowanie ukraińskich uchodźców i innych osób ubiegających się o azyl.

Liczba Ukraińców przybywających do Irlandii wynosi około 1500 tygodniowo, czyli dwa razy więcej niż w sierpniu i wrześniu.

Obecne prognozy wskazują na niedobór 15 000 łóżek do grudnia, ponieważ liczba uchodźców przybywających do kraju ma pozostać na podwyższonym poziomie.

W piątek rano poinformowano, że nowe osoby, które przybędą z Ukrainy, zostaną skierowane do tymczasowej noclegowni na lotnisku w Dublinie, ponieważ wydzierżawiony przez państwo CityWest Hotel jest już w pełni zajęty.

Dopłata dla mieszkańców

Kryzys zakwaterowania uchodźców pojawił się już kilka miesięcy temu. We wrześniu premier Micheál Martin powiedział, że „oczekuje się”, że dopłata uznaniowa dla gospodarstw domowych przyjmujących uchodźców zostanie zwiększona.

Taoiseach twierdził, że „trzeba brać pod uwagę wzrost cen energii”, a źródła wskazywały, że kwota miesięcznej płatności wzrośnie z 400 euro do 700 euro. Dopłata ma na celu zachęcenie większej liczby gospodarstw domowych do przyjęcia uchodźców pod swój dach.

Jednak teraz rząd wydaje się wycofywać z podwyżki tego świadczenia socjalnego, twierdząc, że „sytuacja jest poddawana przeglądowi”. Premier nie chciał odpowiedzieć wprost na pytania dziennikarzy o kwestię dopłaty.

W sprawie pojawia się wiele komunikatów ze strony różnych przedstawicieli rządu. Na poniedziałek zaplanowano specjalne spotkanie, na którym ma zostać podjęta decyzja w sprawie kryzysu zakwaterowania uchodźców.