Rząd zapowiada dalsze wsparcie dla mieszkańców Irlandii

Ma to na celu złagodzenie skutków wzrostu kosztów utrzymania dla firm i gospodarstw domowych w Irlandii.

Wicepremier, a zarazem Minister ds. Przedsiębiorczości, Leo Varadkar poinformował o planach dlaczego wsparcia dla mieszkańców Irlandii.

Wsparcie dla mieszkańców

Podczas Budżetu 2023 ogłoszono szereg środków mających na celu złagodzenie skutków wzrostu kosztów utrzymania dla firm i gospodarstw domowych w Irlandii.

Część z nich została już zrealizowana, kolejne zaplanowane są na początek przyszłego roku. Jednak przyszły szef rządu zapewnił, że niektóre środki wsparcia muszą zostać przedłużone po 28 lutego.

Leo Varadkar powiedział, że rozważane są kwestie 9% stawki VAT, tymczasowego programu wsparcia energetycznego przedsiębiorstw (TBESS) oraz obniżki akcyzy na benzynę i olej napędowy.

Zmiany w rządzie

Wicepremier Leo Varadkar udzielił tych zapewnień na kilka dni przed ponownym objęciem fotela premiera. W sobotę 17 grudnia dojdzie bowiem do oczekiwanych zmian w rządzie koalicyjnym.

Leo Varadkar jako Taoiseach, natomiast jego miejsce zajmie Micheál Martin. Nie oczekuje się zbyt dużych zmian w Radzie Ministrów, ponieważ większość obecnych ministrów ma pozostać na swoich stanowiskach.

Jednak w ostatnim czasie namnożyły się kontrowersje wokół Ministra ds. Mieszkalnictwa, który oskarżany jest o fiasko swojego programu Housing For All.

Na najbliższy wtorek zaplanowano wyrażenie wotum nieufności wobec ministra. Wniosek o głosowanie nad wotum złożyli członkowie partii People Before Profit.

Ich zdaniem kryzys mieszkaniowy w Irlandii tylko się pogorszył, gdy Darragh O’Brien został powołany na stanowisko Ministra ds. Mieszkalnictwa w 2020 roku.