Rada Ministrów w Irlandii podjęła decyzję o wdrożeniu nowego programu dla młodzieży jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Od wtorku 27 lipca, kilka dni wcześniej niż pierwotnie zakładano, otwarte zostały zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. Teraz Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, potwierdza, że program szczepień w Irlandii zostanie rozszerzony na wszystkie osoby w wieku od 12 do 15 lat.

Szczepienia dla dzieci

Członkowie Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC) zalecili, by dzieciom w tym wieku podawać preparaty mRNA – Pfizer/BioNTech i Moderna. Rada NIAC została przekazana rządowi po tym, jak jeden na pięć przypadków wirusa zgłoszonych w ciągu ostatnich trzech tygodni dotyczył nastolatków.

Minister Donnelly poinformował, że w najbliższym czasie podane zostaną szczegóły programu, który prawdopodobnie wdrożony będzie już na początku sierpnia czyli jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Wiadomo, że do zaszczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat wymagana będzie zgoda rodziców, a samo szczepienie będzie się odbywać w ich obecności.

Minister Spraw Zagranicznych, Simon Coveney, powiedział, że posunięcie to pomoże w powstrzymaniu i ograniczeniu zagrożenia jakimikolwiek nowymi wariantami wirusa, jednocześnie dając zaufanie do ponownego otwarcia społeczeństwa i usunięcia pozostałych ograniczeń.

Powiedział też, że w miarę jak warianty stają się bardziej agresywne, większy odsetek populacji musi zostać zaszczepiony i że po całkowitym zaszczepieniu ponad 80% populacji jest duża szansa, aby rozwinąć odporność stadną.

Bez rejestracji

Natomiast w najbliższy weekend otwarte zostaną w Irlandii pierwsze centra szczepień, w których nie będzie wymagana wcześniejsza rejestracja.

Jak twierdzi premier Micheál Martin, posunięcie to było częścią wysiłków mających na celu zachęcenie do „wysokich wskaźników uczestnictwa” wśród nastolatków i młodych ludzi.