Spadek cen energii - niższe rachunki dla kolejnych klientów w Irlandii

Obniżka cen dla 700 000 klientów w Irlandii zaplanowana jest na 1 listopada.

Dostawca energii SSE Airtricity dołącza do grona firm świadczących usługi energetyczne, które ogłosiły obniżkę cen energii elektrycznej i gazu.

Ceny energii w Irlandii

Firmy te podejmują kroki w odpowiedzi na narastające naciski ze strony polityków i konsumentów, aby obniżyć ceny w obliczu spadających kosztów hurtowych.

SSE Airtricity, dostawca energii dla ponad 700 000 gospodarstw domowych w Irlandii, planuje od 1 listopada obniżkę cen energii elektrycznej o 12%, a cen gazu o 10%.

Firma ogłosiła, że typowy klient korzystający z obu rodzajów energii zaoszczędzi rocznie 384,55 euro (wliczając VAT).

Poinformowano też, że firma planuje również rozszerzyć swoją ofertę produktową, w tym wprowadzić nowy produkt o stałej taryfie, który ma zapewnić klientom pewność cenową.

Rachunki w Irlandii

Obniżka cen energii nie dotyczy tylko SSE Airtricity. Podobną decyzję podjęli już dostawcy: Energia, Electric Ireland oraz Pinergy.

Jednak mimo tych obniżek, eksperci przewidują, że obniżki cen w nadchodzącym sezonie zimowym będą umiarkowane ze względu na utrzymujące się wysoko ceny hurtowe.

Obecnie Irlandia ma najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie, przekraczające średnią o 80%, oraz czwarte najwyższe ceny gazu.

Minister ds. Wydatków Publicznych Paschal Donohoe przyjął obniżki cen z zadowoleniem, ale podkreślił, że powinny to być tylko początki.

Wskazał na konieczność zapewnienia, aby korzyści z obniżek cen energii były przekazywane irlandzkim gospodarstwom domowym i firmom w miarę spadku cen energii na całym świecie.

Pomimo obniżek cen, Irlandia nadal stoi przed wyzwaniem utrzymania cen energii na akceptowalnym poziomie w obliczu trudności związanych z kosztami utrzymania.