Eksperci nie mają złudzeń w sprawie podwyżek cen energii elektrycznej w Irlandii.

Eksperci twierdzą, że ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć o kolejne 300 do 400 euro rocznie, przy podobnych podwyżkach cen gazu dla gospodarstw domowych. O sprawie informuje Independent.ie.

Rachunki w Irlandii

Dostawcy energii w Irlandii byli w stanie zabezpieczyć się przed niektórymi dotychczasowymi podwyżkami cen hurtowych, kupując dostawy z wyprzedzeniem.

Jednak zawieszenie przez Rosję dostaw gazu do Polski i Bułgarii spowodowało gwałtowny wzrost hurtowych cen gazu.

Obecnie są one sześciokrotnie wyższe niż w ubiegłym roku. Inflacja energii w strefie euro wynosi obecnie ponad 40% w skali roku.

Według porównywarki Bonkers.ie średni roczny rachunek za gaz wzrósł z 800 do 1 400 euro, a koszty ogrzewania domu podwoiły się do około 1 250 euro.

Po serii podwyżek cen irlandzkie gospodarstwa domowe odnotowały wzrost średnich rocznych rachunków za energię elektryczną z 1 100 euro do 1 900 euro rocznie.

Koszty energii

Przewodniczący Stowarzyszenia Konsumentów, Michael Kilcoyne, wezwał przedsiębiorstwa energetyczne do absorbowania najnowszych wzrostów kosztów, zamiast automatycznego przerzucania ich na konsumentów.

Powiedział, że dostawcy energii, tacy jak firma ESB, która jest właścicielem Electric Ireland, są niezwykle dochodowi. W jego opinii dostawcy powinni płacić mniejsze dywidendy lub nie wypłacać ich wcale.