Stało się! Funkcjonariusze Gardy otrzymują nowe narzędzia

Jest to decyzja podjęta w następstwie rosnącej liczby ataków na funkcjonariuszy w Irlandii.

Już niedługo dojdzie do skutku realizacja długo oczekiwanego projektu wyposażenia funkcjonariuszy Gardy w nowe narzędzia.

Uprawnienia Gardy

Minister Sprawiedliwości w Irlandii, Helen McEntee, potwierdziła, że pierwsze kamery nasobne (bodycam) zostaną wydane członkom Gardy przed końcem lata.

Członkowie An Garda Síochána zostali upoważnieni do rozpoczęcia zakupu kamer nasobnych, które będą rejestrować w formie zdjęć i filmów z dźwiękiem.

Zgodnie z przepisami, funkcjonariusze będą mogli używać kamer nasobnych tylko w określonych okolicznościach – na przykład jeśli uważają, że doszło do popełnienia przestępstwa lub gdy może dojść do popełnienia przestępstwa.

Inne sytuacje, w których funkcjonariusz Gardy będzie mógł włączyć kamery, to np. gdy uważa, że ​​może potrzebować użycia siły, gdy wykonuje nakaz sądowy oraz gdy chce utrzymać porządek publiczny.

Jak zapewniała już wcześniej minister McEntee, korzystanie z kamer na mundurach „będzie podlegało odpowiednim normom, kontroli i nadzorowi”.

Nowe przepisy w Irlandii

Nowe przepisy w Irlandii mają chronić funkcjonariuszy przed atakami i agresywnym zachowaniem niektórych członków społeczeństwa.

Z najnowszych danych wynika, że od 2016 roku napadnięto na ponad 2000 funkcjonariuszy Gardy z pierwszej linii, z czego 186 ataków miało miejsce w tym roku.

Natomiast wzbudzająca kontrowersje ustawa o FRT (technologia rozpoznawania twarzy) zostanie opóźniona po sprzeciwie ze strony Partii Zielonych, a samodzielny projekt ustawy ma zostać przygotowany we wrześniu br.