Rząd Irlandii ogłosił plan wprowadzenia superszybkiego łącza internetowego na terenie całego kraju.

National Broadband Plan to nowy plan rządu Irlandii, nad którym prace trwały kilka lat. Celem planu jest wprowadzenie bardzo szybkiego łącza internetowego na terenie całego kraju.

Z szybkiego łącza skorzystają nie tylko osoby prywatne, ale też szkoły, urzędy, firmy czy placówki medyczne.

Gdzie wprowadzony będzie nowy plan łącza internetowego

Zgodnie z planem zapotrzebowanie na internet wśród mieszkańców Irlandii ma zostać pokryte w 100%. Są jednak głosy osób, które wątpią, że możliwe jest wprowadzenie internetu na obszarach trudno dostępnych czy pozbawionych niezbędnej infrastruktury.

Pierwsze osoby mają skorzystać z szybkiego łącza już w 2020 roku, a całość prac związanych z wykonaniem planu ma potrwać do siedmiu lat.

Jak uzyskać dostęp do szybkiego łącza internetowego w Irlandii

Klienci opłacający stałe łącze z czasem otrzymywać będą odpowiednie informacje od swoich operatorów jak np. Eir, Sky czy Vodafone. Nowi klienci będą mogli wybrać operatora, którego oferta będzie dla nich najbardziej odpowiednia.

Jaka będzie szybkość łącza internetowego w Irlandii

Do końca pierwszego roku realizacji planu szybkość łącza ma wynosić 150 MB/s, by do końca dekady osiągnąć prędkość 500 MB/s. Wyznaczonych zostało już 110 stref, w których podłączone będzie superszybkie łącze w pierwszej kolejności. Mieszkańcy tych miejsc otrzymają w niedługim czasie informacje na ten temat.

Czytaj też: Bezpłatny internet w Irlandii dla mieszkańców