Rząd w Irlandii rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla dzieci.

Najnowsze dane dotyczące dziecięcych chorób zakaźnych w Irlandii są niepokojące – odnotowano właśnie 200% wzrost zachorowań na odrę w ostatnich 12 miesiącach.

Szczepienia dzieci w Irlandii

Coraz większe są naciski na Ministerstwo Zdrowia w Irlandii, by przyjąć stanowisko w tej sprawie. Minister Zdrowia Simon Harris od pewnego czasu wyrażał wolę wprowadzenia obowiązku szczepień dzieci:

Uważam, że to nieodpowiedzialne i wymierzone przeciwko dobru publicznemu, by wysyłać nieszczepione dziecko do szkoły, żłobka lub innego miejsca publicznego, gdzie mogą zachorować inne dzieci.

W piątek 26 kwietnia 2019 roku Minister Harris poinformował, że pracownicy Wydziału Zdrowia badają rozwiązanie tej kwestii w innych państwach. Skrytykował też irlandzkich polityków, którzy publicznie wyrazili zaniepokojenie szczepieniami MMR i HPV.

Jednocześnie z Ministerstwa Zdrowia wysłany został list do Prokuratora Generalnego, w którym rząd oficjalnie zwraca się z prośbą o pomoc prawną dotyczącą ewentualności wprowadzenia obowiązku szczepień. Irlandzka konstytucja wyklucza na dzień dzisiejszy taką możliwość.