Szpital w Irlandii przepełniony - komunikat do mieszkańców

Rzecznik szpitala w Irlandii zwrócił się do mieszkańców ze specjalnym komunikatem.

Sezon grypowy trwa, niektóre szpitale w Irlandii są już przepełnione, a pacjenci przez wiele godzin czekają w kolejkach do lekarzy.

Szpital w Irlandii

Jednym z nich jest szpital Cork University Hospital, w którym w kolejce na wizytę czekało w czwartek prawie 80 osób. W związku z tym wydany został specjalny komunikat do mieszkańców.

Rzecznik szpitala poinformował, że w ostatnich dniach szpital przeżywa oblężenie. Zaleca, by na izbie przyjęć szpitala pojawiali się pacjenci z poważnymi obrażeniami lub z zagrożeniem życia.

Lżejsze dolegliwości należy zgłaszać u lekarzy GP, zaleca się też korzystać z usług lokalnych oddziałów South Doc bądź lokalnych oddziałów urazowych.

Lekarz rodzinny GP

Tymczasem przedstawiciele sektora lekarzy komentują ostatnią decyzję kierownictwa HSE, które tuż przed świętami Bożego Narodzenia wysłało list do lekarzy GP.

W liście poproszono, by lekarze rozważyli wydłużenie godzin przyjęcia dla pacjentów w tygodniu, a także otwarcie gabinetu w soboty przez następne cztery tygodnie.

Część komentujących osób uważa, że już teraz lekarze są „przepracowani” i „niedofinansowani”, a proszenie ich o wydłużenie godzin pracy może być dla nich niebezpieczne.

Prośba HSE uznana została za frustrującą, tym bardziej, że już kilka miesięcy temu lekarze GP zwrócili się do Ministra Zdrowia o opracowanie planu działania na wypadek kumulacji zimowych zachorowań.

Tymczasem pacjentom w Irlandii radzi się zapoznać z poradnikiem HSE w sprawie najczęściej występujących objawów chorobowych. Zachęca się do „samodzielnego radzenia sobie z tymi objawami” przed umówieniem się na wizytę do lekarza rodzinnego.

Więcej: hse.ie