Sąd Najwyższy w Irlandii przyznał odszkodowanie dla chłopca za obrażenia powstałe w wyniku zaniedbania szpitala.

W Sądzie Najwyższym w Irlandii odbyła się sprawa o odszkodowanie dla chłopca, który doznał urazu ze strony personelu szpitala.

Odszkodowanie w Irlandii

Dwuletni obecnie chłopiec, mieszkaniec Cork, pozwał szpital Cork University Hospital przez swoją matkę za obrażenia, które powstały gdy był noworodkiem.

Do zdarzenia doszło w maju 2020 roku podczas testu nakłucia pięty. Kilkudniowemu dziecku przyłożono do stopy rękawicę wypełnioną ciepłą wodą – w celu pobudzenia przepływu krwi.

Jak zeznał adwokat poszkodowanego, rękawica została umieszczona obok lewej stopy chłopca, powodując oparzenia, pęcherze, zaczerwienienie i ból.

Szpital w Irlandii

W wyniku oparzenia chłopiec musiał pozostać w szpitalu przez kilka dni i wymagał zmiany opatrunków. Jednocześnie matce chłopca nie udzielono szczegółowych wyjaśnień na temat obrażeń syna.

Chirurg plastyczny, który zbadał lewą stopę dziecka na początku tego roku, powiedział, że blizny nie były szczególnie widoczne. Stwierdził zmienioną pigmentację na lewej łydce i powyżej okolicy kolana.

W sądzie stwierdzono, że testy poporodowe były przeprowadzone niezgodnie z normą, a rękawiczka nałożona na skórę dziecka była albo zbyt gorąca, albo przykładano ją zbyt długo.

Ugoda sądowa

Do sądu wpłynęła też odrębna skarga matki dziecka, dotycząca szoku nerwowego, jaki przeszła w związku z urazem chłopca i braku wsparcia ze strony personelu szpitala.

Pozew zakończył się jednak ugodą, a szpital przeprosił matkę chłopca i przyznał się do odpowiedzialności w tej sprawie. Oferta została przez nią zatwierdzona i sprawa nie powinna trafić do sądu. Suma odszkodowania nie została ujawniona.

Natomiast w sprawie obrażeń noworodka wypracowano ugodę odszkodowania w kwocie 70 000 euro. Sąd zatwierdził ugodę twierdząc, że jest ona sprawiedliwa i rozsądna.