Sztorm Isha uderzy w Irlandię - alert ostrzegawczy

W związku z gwałtownymi zmianami pogodowymi w Irlandii wydano alert ostrzegawczy dla mieszkańców.

To koniec zimowych warunków pogodowych na tę chwilę w Irlandii. Mieszkańcy mogą spodziewać się za to gwałtownych zmian.

Sztorm Isha w Irlandii

W związku z nadciągającym sztormem Isha, Irlandia przygotowuje się na silne wiatry i wzmożone opady deszczu.

Prognozy wskazują na silne wiatry i intensywne opady, a meteorolodzy nie wykluczają aktualizacji obecnych ostrzeżeń do poziomu czerwonego.

Alan O’Reilly z Carlow Weather wskazał na możliwość wystąpienia wiatrów na poziomie pomarańczowym w wielu rejonach Irlandii w niedzielny wieczór.

Zaktualizowane modele Met Éireann sugerują natomiast, że w niektórych miejscach, zwłaszcza na południowym zachodzie, mogą pojawić się porywy wiatru na poziomie czerwonym.

Alerty pogodowe w Irlandii

Meteorolodzy z Met Éireann wydali ostrzeżenie pogodowe na poziomie żółtym dla całej wyspy. Alert może zostać przedłużony, jego status może też ulec zmianie.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: cała Irlandia

Od: niedzieli 21 stycznia od godziny 11:00
Do: poniedziałku 22 stycznia do godziny 06:00

Prognozuje się, że sztorm Isha przyniesie „bardzo silne i porywiste wiatry z południowego zachodu” oraz „intensywne opady deszczu”. Możliwe skutki to znaczące fale przybrzeżne, trudne warunki podróżowania oraz przenoszenie przedmiotów przez wiatr.

Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) apeluje do kierowców o ostrożność, zwłaszcza na szybkich drogach takich jak drogi ekspresowe i autostrady, gdzie istnieje zwiększone ryzyko utraty przyczepności opon podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą.

Przypomina o konieczności zwolnienia i zachowania większej odległości hamowania od pojazdu z przodu w mokrych warunkach. Po przejechaniu przez wodę zaleca się jechać powoli z wciśniętym pedałem hamulca, co pomaga w wysuszeniu hamulców.