Sztorm Oscar - gwałtowna zmiana pogody w Irlandii

Zgodnie z zapowiedzią meteorologów, to będzie gwałtowna zmiana warunków pogodowych w Irlandii.

Od dwóch tygodni mieszkańcy Irlandii cieszą się latem, jednak zgodnie z najnowszą prognozą już niedługo dojdzie do znacznej zmiany warunków pogodowych.

Prognoza pogody w Irlandii

Sztorm Oscar, którego pozostałości dotrą do Irlandii w najbliższy weekend, przyniesie ze sobą gwałtowne burze i opady deszczu wraz z silnym wiatrem.

Według Alana O’Reilly z Carlow Weather sztorm Oscar nie uderzy bezpośrednio w Irlandię, jednak spowoduje wyraźną zmianę pogody.

Choć układ niskiego ciśnienia i „niestabilne” warunki będą dominować przez weekend, to już w przyszłym tygodniu spodziewane są raczej niewielkie opady deszczu.

Według instytutu Met Éireann na początku przyszłego tygodnia nadal będzie bardzo ciepło przy wielu okresach nasłonecznienia. Popołudniami można się jednak spodziewać lokalnych burz.

Susza w Irlandii

Tymczasem zgodnie z najnowszymi danymi, Irlandia może stanąć w obliczu suszy rolniczej z powodu minimalnych opadów deszczu w ostatnich tygodniach i gwałtownego deficytu wilgoci w glebie.

Obecny deficyt wynosi od 4 cm do ok. 6 cm, najgorzej sytuacja wygląda na zachodzie i południu kraju. W ciągu ostatnich siedmiu dni w większości stacji pogodowych nie zarejestrowano żadnych opadów.

Poinformowano jednak, że większość wodociągów działa normalnie i nie ma obecnie planów wprowadzenia nakazu oszczędzania wody, który obowiązywał w zeszłym roku.

Uisce Éireann codziennie dokładnie monitoruje poziomy wody w zbiornikach w całym kraju. Działania w sprawie oszczędzania wody nadal ogranicza się do zaleceń i ponawianych komunikatów do mieszkańców.