Szykują się spore podwyżki cen w Irlandii - co zdrożeje?

Mieszkańcy Irlandii powinni przygotować się na nowe podwyżki cen, jak ostrzeżono.

To nie są dobre informacje dla mieszkańców Irlandii. Pojawiło się właśnie ostrzeżenie przed kolejną falą podwyżek.

Podwyżki cen w Irlandii

Średni koszt baku paliwa wzrośnie o ponad 10 euro, jeśli rząd nie przedłuży obniżki akcyzy na benzynę i olej napędowy w marcu.

Prawdopodobna jest dalsza presja na ceny ropy, wobec wprowadzenia ogólnounijnego zakazu importu rosyjskich produktów naftowych od 5 lutego br.

Europa zwiększa import oleju napędowego z Azji i Bliskiego Wschodu. Logistyka i transport potencjalnie zwiększą koszty dla konsumentów przy dystrybutorach, jak twierdzą ekonomiści.

Usługi fryzjerskie w Irlandii

Podobnie wygląda perspektywa podwyżek cen, gdy rząd nie zdecyduje się przedłużyć przepisów obniżających stawkę VAT dla sektora usługowego z 13,5% do 9%.

Irlandzki Związek Fryzjerów (IHF) ostrzegł, że „niesprawiedliwe i bezsensowne obciążenie podatkowe” miałoby druzgocący wpływ na sektor i społeczność.

W przypadku wzrostu stawki VAT należy się liczyć z podwyżkami cen usług fryzjerskich, a także z ekspansją szarej strefy świadczenia tych usług.

Tymczasem rząd prowadzi prace dotyczące podjęcia kluczowych decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia przepisów po 28 lutego.

Kilku przedstawicieli rządu wydało sprzeczne ze sobą komunikaty, a irlandzka prasa donosi o wewnętrznym konflikcie pomiędzy poszczególnymi członkami koalicji rządzącej w sprawie decyzji.