Szykują się spore podwyżki cen w Irlandii - co zdrożeje?
REKLAMA

Mieszkańcy Irlandii powinni przygotować się na nowe podwyżki cen, jak ostrzeżono.

To nie są dobre informacje dla mieszkańców Irlandii. Pojawiło się właśnie ostrzeżenie przed kolejną falą podwyżek.

REKLAMA

Podwyżki cen w Irlandii

Średni koszt baku paliwa wzrośnie o ponad 10 euro, jeśli rząd nie przedłuży obniżki akcyzy na benzynę i olej napędowy w marcu.

Prawdopodobna jest dalsza presja na ceny ropy, wobec wprowadzenia ogólnounijnego zakazu importu rosyjskich produktów naftowych od 5 lutego br.

REKLAMA

Europa zwiększa import oleju napędowego z Azji i Bliskiego Wschodu. Logistyka i transport potencjalnie zwiększą koszty dla konsumentów przy dystrybutorach, jak twierdzą ekonomiści.

Usługi fryzjerskie w Irlandii

Podobnie wygląda perspektywa podwyżek cen, gdy rząd nie zdecyduje się przedłużyć przepisów obniżających stawkę VAT dla sektora usługowego z 13,5% do 9%.

REKLAMA

Irlandzki Związek Fryzjerów (IHF) ostrzegł, że „niesprawiedliwe i bezsensowne obciążenie podatkowe” miałoby druzgocący wpływ na sektor i społeczność.

W przypadku wzrostu stawki VAT należy się liczyć z podwyżkami cen usług fryzjerskich, a także z ekspansją szarej strefy świadczenia tych usług.

Tymczasem rząd prowadzi prace dotyczące podjęcia kluczowych decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia przepisów po 28 lutego.

Kilku przedstawicieli rządu wydało sprzeczne ze sobą komunikaty, a irlandzka prasa donosi o wewnętrznym konflikcie pomiędzy poszczególnymi członkami koalicji rządzącej w sprawie decyzji.

REKLAMA