Szykuje się podwyżka cen popularnych w Irlandii produktów

Podwyżka cen nie ominie także irlandzkich konsumentów, jak ostrzegają ekonomiści.

Producenci wyrobów czekoladowych na całym świecie stoją w obliczu wyzwań związanych z rosnącymi cenami kakao, co skłania ich do podnoszenia cen swoich produktów.

Podwyżka cen w Irlandii

Wzrost cen kakao, który niemal się podwoił od początku zeszłego roku, jest wynikiem złych warunków pogodowych wpływających na uprawy w Afryce Zachodniej.

Te niekorzystne zmiany klimatyczne, w połączeniu z niezrównoważonymi praktykami rolniczymi, doprowadziły do niedoborów w dostawach kakao, co z kolei spowodowało wzrost cen na Giełdzie Międzykontynentalnej (ICE) w Nowym Jorku.

Podwyżka cen nie ominie także irlandzkich konsumentów, a wyższe ceny produktów mogą ograniczyć zyski firm w tym roku.

Większość firm oczekuje bowiem dalszego spowolnienia popytu na swoje produkty ze strony oszczędzających klientów.

Rynek sprzedażowy w Irlandii

Sytuacja ta jest złą wiadomością dla całej branży, która będzie dążyła do wyrównania strat między innymi poprzez stosowanie tzw. shrinkflacji, czyli zmniejszania rozmiaru produktów przy niezmienionych cenach.

Producenci czekolady szukają też różnych sposobów na przyciągnięcie klientów i zarządzanie kosztami. Część firm odświeża swoje marki wprowadzając na rynek nowe produkty.

Inne wycofują ze sprzedaży mniej popularne produkty, stosują też strategię zakupów z wyprzedzeniem, aby zminimalizować wpływ rosnących kosztów kakao.