Ta decyzja to dwa dodatkowe dni wolnego w Irlandii

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych wnioskuje o wprowadzenie dwóch dodatkowych świąt państwowych.

Pracownicy powinni otrzymać co najmniej dwa nowe święta państwowe w ciągu roku, według głównego organu reprezentującego pracowników.

Święta państwowe – Bank Holiday w Irlandii

Urzędnik Kongresu Związków Zawodowych Irlandii (ICTU) stwierdził, że 10 świąt państwowych przyznawanych każdego roku jest poniżej średniej w porównaniu z sąsiednimi krajami.

Mimo niedawnego wprowadzenia nowego Bank Holiday z okazji Dnia Św. Brygidy, ICTU wnioskuje o wprowadzenie jeszcze dwóch nowych świąt państwowych.

Niektóre grupy pracodawców poparły nowe święto państwowe, ale nie są za dodawaniem kolejnych do listy. Jednak urzędnicy ICTU argumentują, że powinno być ich jeszcze więcej:

Minimalna liczba świąt państwowych powinna odpowiadać średniej unijnej, czyli 12.
Wielu pracowników otrzymuje minimalną ilość urlopu wypoczynkowego, a dni świąteczne są sposobem na zwiększenie ich czasu wolnego.

Dni wolne od pracy w Irlandii

Argumentują też, że pracownicy pierwszej linii, personel handlu detalicznego i branży hotelarskiej, którzy idą do pracy w ten dzień, mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia za dzień pracy lub innego dnia wolnego.

To okazja dla nich, by uzyskać lepsze wynagrodzenie lub dzień wolny w zamian, a także generuje to biznes, ponieważ ludzie wydają pieniądze w te dni. To sytuacja korzystna dla obu stron.

Według przedstawicieli ICTU, najlepiej byłoby wprowadzić nowe święta państwowe w ostatnich sześciu miesiącach roku.

Po październikowym święcie następnym jest Boże Narodzenie.
Myśląc o pierwszej połowie roku, mamy Nowy Rok, lutowe święto, Dzień Świętego Patryka, Wielkanoc, maj, a potem czerwiec.
Wychodzi nam całkiem nieźle, a potem robi się dość jałowo. Może mogłoby być jedno święto dla Wszystkich Irlandczyków lub dzień zakupów w grudniu.

Sprzeciw pracodawców w Irlandii

Grupy pracodawców nie zgadzają się, że liczba dni świątecznych powinna być zwiększona.

Ibec obecnie opowiada się za wstrzymaniem dalszych wzrostów kosztów pracy ze względu na skalę i tempo ostatnich, kierowanych przez rząd, wzrostów kosztów na rynku pracy oraz nieskoordynowany sposób ich wprowadzania, jak twierdzi rzecznik Ibec.

Rzecznik powiedział, że Ibec chce, aby rząd opublikował ocenę wpływu kosztów dla przedsiębiorstw wynikających z działań politycznych. Chce również, aby rząd ustalił roczny limit na dodatkowe koszty na rynku pracy.

Rzecznik Departamentu Przedsiębiorczości powiedział natomiast, że nie ma planów wprowadzenia dodatkowych dni świątecznych w Irlandii.