Tankowanie w Irlandii będzie droższe - podano powody

Kierowcy w Irlandii staną w obliczu wzrostu cen tankowania swoich pojazdów.

Kierowcy w Irlandii staną w obliczu wzrostu cen benzyny i oleju napędowego w związku z podwyżką podatku węglowego, którą ogłoszono w Budżecie 2024.

Podatek węglowy w Irlandii

Wprowadzenie wyższego podatku węglowego oznacza podwyżki cen paliw, ale jest także związane z opóźnieniem innych zmian podatkowych na paliwa.

Podniesienie akcyzy na benzynę i olej napędowy o 8 centów i 6 centów za litr miało wejść w życie pod koniec października.

Jednak rząd zdecydował się opóźnić te zmiany i akcyza zostanie teraz przywrócona w dwóch równych ratach: 1 kwietnia i 1 sierpnia przyszłego roku.

Mimo odłożenia podwyżki akcyzy na benzynę i olej napędowy do przyszłego roku, ceny paliw na stacjach benzynowych i olejowych wzrosły z powodu podniesienia podatku węglowego.

Od środy cena wypełnienia 60-litrowego baku benzyny i oleju napędowego wzrosła odpowiednio o 1,28 euro i 1,48 euro.

Podwyżka podatku węglowego będzie jeszcze odbijać się na cenach paliw w stacjach benzynowych w miarę uzupełniania zapasów, co może wpłynąć na budżet kierowców.

Stawka podatku węglowego wzrośnie o 7,50 euro za tonę emitowanego dwutlenku węgla przez paliwa węglowe, co podniesie ją do 56 euro za tonę.

Podwyżka podatku węglowego zostanie następnie zastosowana do innych paliw węglowych, w tym do paliw stałych i oleju opałowego, ale dopiero od 1 maja 2024 roku.

Spowoduje to wzrost kosztów o 90 centów za 40-kilogramowy worek węgla i 20 centów za brykiet od początku maja. Podniesie również cenę wypełnienia 900 L zbiornika na olej opałowy lub naftę o 19,40 euro.

Pojazdy elektryczne w Irlandii

Planowane są również zmiany w Funduszu Odszkodowań dla Ubezpieczycieli Samochodowych, który pokrywa koszty roszczeń w przypadku likwidacji firmy ubezpieczeniowej w kraju.

Jednak rząd przewiduje spadek dochodów z opłat za pojazdy mechaniczne o 16% w ciągu trzech najbliższych lat, głównie z powodu wzrostu liczby samochodów o niskich emisjach i pojazdów elektrycznych.

Choć podwyżka podatku węglowego wpłynie na wydatki kierowców na benzynę i olej napędowy, wprowadzone zmiany w ulgach dla pojazdów elektrycznych i inne środki mają na celu wspieranie elektryfikacji floty pojazdów w Irlandii, co jest istotne w kontekście celów redukcji emisji.

Jednak nadal pozostaje wiele niepewności związanych z inwestycjami w infrastrukturę ładowania i dotacjami SEAI dla pojazdów elektrycznych.