Te podwyżki uderzą po kieszeni - nowe stawki w Irlandii

Planowane podwyżki zostały wprowadzone pomimo licznych apeli ze strony opinii publicznej w Irlandii.

Od 1 września zaczęły obowiązywać nowe stawki podatków, co może się wkrótce przełożyć na wzrost cen dla konsumentów w Irlandii.

Ceny paliwa w Irlandii

Planowane podwyżki zostały wprowadzone pomimo licznych apeli ze strony opinii publicznej w Irlandii.

Kierowców w Irlandii czeka wzrost kosztów tankowania swoich pojazdów, ponieważ po raz kolejny podniesiono stawki akcyzy. Stawki za benzynę wzrosły teraz o 7 centów za litr, podczas gdy ceny oleju napędowego wzrosły o 5 centów.

To drugi z trzech wzrostów akcyzy mających cofnąć obniżkę wprowadzoną w marcu 2022 roku w celu zwalczania drastycznie rosnących cen paliw.

Podwyżki cen na wszystkich stacjach benzynowych nie będą natychmiastowe, ponieważ akcyza naliczana jest od hurtowych dostaw paliwa. Może więc minąć kilka dni, zanim wiele stacji sprzeda swoje istniejące zapasy paliwa, zakupione po niższej stawce akcyzy.

Jednak niektóre stacje z dużymi obrotami codziennie nabywają hurtowe dostawy, i w tych przypadkach ceny detaliczne wzrosną prawie natychmiast.

Czytaj też: Panika na stacjach paliw w Irlandii – wzrost cen to nie jedyny problem

Podwyżki cen w Irlandii

Od 1 września przywrócona została pełna stawka podatku VAT na usługi związane z turystyką, branżą hotelarską, gastronomiczną oraz niektórymi innymi usługami w Irlandii.

Rząd po raz ostatni przedłużył 9% stawkę VAT w lutym br., jednak mimo sprzeciwu ze strony przedsiębiorców przywrócono właśnie tę stawkę do poziomu 13,5%.

Decyzję taką podjęto po przeprowadzeniu oceny ekonomicznej przez urzędników rządowych, która wykazała brak uzasadnienia ekonomicznego dla dalszego przedłużenia.

Jednak według komentatorów przywrócenie pełnej stawki podatku VAT w tym sektorze przełoży się bezpośrednio na podwyżki cen dla konsumentów. Niektóre organizacje zrzeszające przedsiębiorców w Irlandii ostrzegają też przed masowym bankructwem małych i średnich firm.