To będzie już druga taka podwyżka w ciągu pół roku w Irlandii

Mieszkańców czeka druga w ciągu zaledwie sześciu miesięcy podwyżka stawek opłat.

Od 1 lipca obowiązują nowe stawki opłat na większości płatnych dróg w Irlandii.

Podwyżka opłat drogowych w Irlandii

Jednak zgodnie z zapowiedzą Transport Infrastructure Ireland (TII) kierowców w Irlandii czeka w styczniu 2024 roku druga podwyżka stawek opłat drogowych.

Podwyżka wyniesie do 20 centów za przejazd na autostradzie M50 oraz innych kluczowych trasach. TII ostrzega, że rezygnacja z podwyżki cen na początku przyszłego roku może odstraszyć inwestorów od innych projektów.

Zarządca krajowej sieci dróg, w poufnym liście poinformował Ministra Transportu, Eamona Ryana, że „będzie konieczne zwiększenie opłat w styczniu 2024 roku” na podstawie wskaźnika inflacji wynoszącego 6%.

To oznaczałoby:

  • Wzrost opłat na autostradzie M50 o 20 centów, podnoszący koszt dla pojazdów z kontami e-tag z 2,30 euro do 2,50 euro, a dla niezarejestrowanych samochodów z 3,50 euro do 3,70 euro.
  • Podwyżkę opłat na autostradzie M4 z Dublina do Galway o 20 centów, z 3,20 euro do 3,40 euro.
  • Zwiększenie opłat na autostradzie M1 między Dublinem a Belfastem, autostradzie M7/M8 z Dublina do Cork, autostradzie M8 w Fermoy, drodze N6 w Ballinasloe, punkcie poboru opłat N25 w Waterford oraz w tunelu N18 w Limerick, z 2,10 euro do 2,30 euro.
  • Podwyżkę opłat na autostradzie M3 o 10 centów, z 1,60 euro do 1,70 euro.

Autostrady w Irlandii

TII jest prawnie zobowiązane do zatwierdzania podwyżek opłat dla prywatnych operatorów ośmiu płatnych autostrad w kraju, finansowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowy te pozwalają na zwiększanie opłat w zgodzie z inflacją, która w czerwcu wynosiła 5,7%.

Minister Ryan będzie narażony na presję polityczną, aby znaleźć środki państwowe na ponowne zamrożenie opłat autostradowych, biorąc pod uwagę nadal wysokie ceny benzyny i oleju napędowego.

W dokumencie stwierdzono, że podwyżki tych opłat drogowych byłyby mniejsze, gdyby inflacja w Irlandii była umiarkowana.