To jedna z największych podwyżek cen prądu i gazu w Irlandii

Klientów jednego z dostawcy energii w Irlandii czeka kolejny wzrost rachunków.

Tysiące gospodarstw domowych w Irlandii muszą przygotować się na jedną z największych podwyżek cen prądu i gazu w kraju.

Podwyżka cen w Irlandii

Firma SSE Airtricity zapowiedziała, że od 1 października podniesie ceny dla swoich klientów. Podwyżki dotkną 250 000 odbiorców prądu i 85 000 odbiorców gazu w kraju.

Zgodnie z zapowiedzią, rachunki za prąd wzrosną o ponad 35%, a za gaz o 39%. Po zmianach rachunek za gaz typowego klienta wzrośnie nawet o 1,40 euro dziennie, a prąd o około 1,62 euro dziennie.

Rachunki gospodarstw domowych, które odbierają zarówno prąd, jak i gaz w SSE Airtricity, wzrosną średnio o 37%, co odpowiada około 3,02 euro dziennie.

Wyliczono, że w ciągu roku podwyżka doda prawie 600 euro do rachunku za energię elektryczną przeciętnego odbiorcy i ponad 500 euro rocznie do rachunku za gaz.

Ceny energii

W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że ​​wojna na Ukrainie i „podwyższone napięcia geopolityczne” doprowadziły do ​​tego, co określono jako „utrzymany i bezprecedensowy wzrost hurtowych kosztów energii”.

Firma zobowiązała się do utworzenia funduszu wsparcia klienta w wysokości do 25 milionów euro. Klientom, którzy mają trudności z opłaceniem rachunków za energię, będą proponowane rozwiązania, w tym elastyczne plany płatności.

Wcześniej dostawca SSE Airtricity podniósł swoje ceny dla odbiorców gazu i energii elektrycznej w maju br. Natomiast w 2021 roku wprowadzono w sumie trzy podwyżki. Jak wynika z prognoz rynkowych, w kolejnych miesiącach przewidywane są dalsze podwyżki cen.