To nie jest zwykła polska biblioteka w Irlandii, to miejsce magicznych spotkań.

Polska biblioteka w Irlandii – ABC EduLibrary (adres i numer telefonu na końcu artykułu) otworzyła swoją działalność w lipcu 2016 roku. Od początku wzbudzała zainteresowanie lokalnej Polonii, a jej zbiór książek systematycznie się powiększał.

Obecnie w bibliotece dostępnych jest ponad siedem tysięcy pozycji. Każdy może coś dla siebie znaleźć – począwszy od maluszków, którym trzeba czytać – przez książki przygodowe, historyczne, sensacyjne i obyczajowe.

Swoje miejsce znalazły tu też liczne tomiki poezji, które nierzadko są czytane podczas magicznych spotkań czytelników i sympatyków ABC EduLibrary. Wieczorki poezji odbywają się w bibliotece dzięki zaangażowaniu pana Marcina, który dba o kontakt ze sztuką i z sukcesem promuje ją wśród Polonii w Irlandii.


Polski klub seniora w Irlandii i Polska biblioteka w Irlandii zapraszają:

FacebookPolska grupa seniorów w Irlandii

FacebookPolska biblioteka w Irlandii – Cork

FacebookPolonia Irlandia


W większości jest to zbiór sprowadzony przez właścicielkę biblioteki – panią Alicję Zając. Są również te przyniesione przez czytelników, które im są już niepotrzebne.

W bibliotece ABC EduLibrary działa kilka sekcji: klub malucha, szachowy, poetycki czy pomocy dla osób uzależnionych. Doskonale działają też kręgi kobiet oraz grupa seniorów „Fusy po kawie”. Dlatego na półkach biblioteki znajdą swoje miejsce książki o każdej tematyce i dla każdego.

O tym, że w Cork jest prężnie działająca polska biblioteka, wie sporo osób, inni może dowiedzą się dopiero teraz. I tu apel do wszystkich – jeśli ktoś ma książki, których chce się pozbyć, wyrzucić, spalić lub nie ma ich już po prostu gdzie trzymać – proszę, oddajcie je do biblioteki. Nasz rodzimy, polski zbiór się powiększy i na pewno sprawi radość wielu osobom, które ciągle wolą szelest przewracanych kartek od e-booka:).

Jeśli ktoś mieszka poza Cork i ma książki do oddania, a nie ma ich jak przywieźć, proszę o kontakt z biblioteką ABC EduLibrary – zawsze się znajdzie ktoś, kto je odbierze.

Dziękuję już teraz, Irena Trojanowska z grupy „Fusy po kawie”.

Adres polskiej biblioteki w Irlandii

ABC EduLibrary – Polska Biblioteka w Cork
52 Gould Street,
Green Gate Business Center
Cork, Irlandia
Tel: +353 21 241 1190

Patronat medialny: Polonia Irlandia