Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Irlandii.

To jeszcze nie jest szczyt fali Delta w Irlandii – twierdzi Taoiseach Micheál Martin. Komentarz premiera pojawił się po opublikowaniu przez Ministerstwo Zdrowia najnowszych danych dotyczących sytuacji epidemiologicznej w Irlandii.

Nowe przypadki

W sobotę 21 sierpnia poinformowano o 2.125 nowych przypadkach Covid-19. W szpitalu przebywa obecnie 259 pacjentów z wirusem, z czego 54 osoby znajdują się na oddziałach intensywnej terapii.

Tymczasem prof. Philip Nolan z grupy ds. modelowania uspokaja, że należy „dać szczepionkom czas na działanie”. Ekspert powiedział, że ponad 90% osób dorosłych w Irlandii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, lecz tylko u ok. 75% osób minęło dwa tygodnie od drugiej dawki.

Oznacza to, że 25% dorosłej populacji nie została jeszcze zaszczepiona lub nie wytworzyła dostatecznej ochrony przed zakażeniem. Osoby zaszczepione otrzymują ochronę dopiero po 7-14 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki – twierdzi profesor.

Ochrona

W związku z tym przedstawiciele rządu twierdzą, że przewidzieli taki wzrost zakażeń. Mówią też o spodziewanym dalszym wzroście w kolejnych tygodniach.

Jednak wskaźnik zachorowań powinien się ustabilizować do września, ponieważ podawane teraz dawki szczepionek umożliwią do tego czasu wytworzenie ochrony – twierdzą eksperci z NPHET.

Rząd apeluje o zachowanie ostrożności w tym czasie poprzez:

  • izolację w przypadku objawów
  • higienę dróg oddechowych i rąk
  • zachowanie dystansu, stosowanie masek
  • unikanie tłumów
  • odpowiednią wentylację

Natomiast Dyrektor HSE, Paul Reid, a także Dyrektor Medyczny, dr Tony Holohan, proszą, aby osoby niezaszczepione ponownie rozważyły swoją decyzję.