To jeszcze nie koniec fali podwyżek w Irlandii

Kolejni mieszkańcy Irlandii muszą przygotować się do wyższych rachunków.

Co kilka dni dostawcy energii w Irlandii informują o podwyżkach cen dla swoich klientów. Tym razem swoje podwyżki zapowiedziała firma Energia, a zmiany w cenniku zaczną obowiązywać już od 7 października.

Podwyżki w Irlandii

Zgodnie z podanymi informacjami, cena jednostkowa gazu wzrośnie o 47,11%, natomiast za energię elektryczną o 33,5%.

Po podwyżkach rachunki za gaz i energię elektryczną dla przeciętnego odbiorcy wzrosną odpowiednio o 520 euro i 510 euro rocznie.

Jest to druga podwyżka tego dostawcy w tym roku, a wyższe rachunki dotyczyć będą około 160 000 odbiorców prądu i 60 000 odbiorców gazu. W ubiegłym roku Energia wprowadziła trzy podwyżki dla swoich klientów.

Oszczędzanie energii w Irlandii

Tymczasem premier Irlandii, Micheál Martin, skomentował informacje dotyczące kampanii mającej na celu oszczędzanie energii.

Taoiseach poinformował, że irlandzki rząd nie będzie zmuszał mieszkańców do zmniejszania ogrzewania czy wyłączania świateł w godzinach szczytu tj. od 16:00 do 19:00.

Komentarz ten pojawił się po zapowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej odnośnie wprowadzenia obowiązkowych celów w zakresie redukcji zużycia energii w całej Unii Europejskiej.

Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Unia ma zaproponować „obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu” i będzie „ściśle współpracować z państwami członkowskimi, aby to osiągnąć”.

Premier Martin poinformował, że kampania w Irlandii nie będzie dotyczyć informowania rodzin, kiedy i jak mogą korzystać z energii elektrycznej, ale skupi się na „ogólnym temacie efektywności energetycznej”.