To już oficjalne - Irlandia gospodarzem EURO 2028

Irlandia otrzymała prawo do współorganizowania Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2028 roku.

Irlandia i Wielka Brytania oficjalnie zdobyły prawo do organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2028 roku.

EURO 2028 w Irlandii

Podczas ogłoszenia decyzji UEFA w Szwajcarii poinformowano, że Republika Irlandii, Irlandia Północna, Anglia, Szkocja i Walia zostaną współgospodarzami tego prestiżowego turnieju.

W ramach EURO 2028, na irlandzkiej wyspie mecze odbędą się na stadionie Aviva w Dublinie i Casement Park w Belfaście.

Inne spotkania odbędą się na różnych stadionach w Anglii, Walii i Szkocji, w tym na Wembley Stadium w Londynie, Everton Stadium w Liverpoolu oraz Principality Stadium w Cardiff.

Podczas EURO 28 oczekuje się rekordowej frekwencji, a plan sugeruje, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej przyniosą 3 mld euro zysku dla irlandzkiej gospodarki.

Sektor turystyczny w Irlandii

Decyzja UEFA została przyjęta z ogromnym zadowoleniem. Minister ds. Turystyki i Sportu, Catherine Martin, podkreśliła, że organizacja turnieju przyniesie ogromne korzyści gospodarcze.

Zyska na tym sektor turystyczny, który oczekuje ponad 120 000 gości, którzy przyjadą do Irlandii na ten znakomity event sportowy. Ponadto, korzyści sportowe dotkną szerokiego grona, inspirując nowe pokolenia do uprawiania piłki nożnej oraz innych dyscyplin sportowych.

Taoiseach Leo Varadkar wyraził swoje ogromne zadowolenie, określając tę decyzję jako powód do radości. Podkreślił, że będzie to największe wydarzenie, jakie kiedykolwiek miało miejsce na tych dwóch wyspach współpracujących razem.

Szef irlandzkiego rządu stwierdził również, że to wydarzenie przewyższa swoją skalą wszystkie wcześniejsze inicjatywy sportowe.

Irlandia i Wielka Brytania stały się faworytami w organizacji EURO 2028 po wycofaniu się Turcji. UEFA potwierdziła teraz, że Turcja i Włochy będą gospodarzem Mistrzostw Europy w 2032 roku.