To już pewne! Nowe uprawnienia Gardy w przyszłym roku

Przedstawiciele Gardy potwierdzili termin uruchomienia nowego programu w Irlandii.

Przedstawiciele An Garda Síochána potwierdzili uruchomienie nowego programu zwiększającego uprawnienia funkcjonariuszy.

Garda w Irlandii

Kamery nasobne dla funkcjonariuszy Gardy mają być wprowadzone w przyszłym roku, początkowo w ramach programu pilotażowego. Zapewniono, że urządzenia te nie będą miały możliwości do rozpoznawania twarzy, przed czym ostrzegały organizacje wolnościowe.

Podczas konferencji prasowej w Dublinie funkcjonariusze Gardy przedstawili plany rozpoczęcia procesu zamówień publicznych na nową technologię, której koszt na pięć lat szacowany jest na ponad 10 mln euro.

Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo Gardy, zwiększyć przejrzystość działań oraz ograniczyć skargi na nadużycia ze strony funkcjonariuszy.

„Sposób korzystania z tych kamer będzie zgodny z prawem, a dane będą przetwarzane zgodnie z procedurami Gardy oraz Ustawą o Ochronie Danych”, jak zapewniono.

Kamery nasobne

Poinformowano także, iż użycie kamer nasobnych będzie „jawne i widoczne”. Ich użycie w praktyce musi być „proporcjonalne, zgodne z prawem i konieczne.”

Kamery te mają służyć jako dodatkowe źródło dowodów, wspierając dochodzenia i zapewniając przejrzystość, zwłaszcza w przypadkach użycia siły, jak powiedzieli funkcjonariusze Gardy.

Proces zamówień publicznych ma prowadzić do początkowej fazy pilotażowej kamer w obszarach wiejskich i miejskich w połowie 2024 roku, z planem pełnej implementacji w 2025 roku.