To kolejny rekord w Irlandii - szokująca skala bezdomności

Część polityków i organizacji charytatywnych w Irlandii wyraziło już zaniepokojenie tymi liczbami.

W kwietniu odnotowano w Irlandii rekordową liczbę osób bez stałego miejsca zamieszkania.

Bezdomność w Irlandii

Oficjalnie liczba bezdomnych osób wyniosła w kwietniu br. 12 259, co jest najwyższą liczbą, jaką kiedykolwiek odnotował Departament Mieszkalnictwa.

Liczba ta obejmuje osoby przebywające w tymczasowym zakwaterowaniu, lecz nie obejmuje tzw. ukrytych bezdomnych czyli osób mieszkających u rodziny, przyjaciół bądź w namiotach.

Nie obejmuje także osób przebywających w ośrodkach dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

Spośród wszystkich zarejestrowanych osób bezdomnych 8665 to osoby dorosłe, a ponad 3500 to dzieci. W zakwaterowaniu tymczasowym przebywało w badanym okresie 1733 rodzin, z czego ponad połowa to rodziny samotnie wychowujące dzieci.

Część polityków i organizacji charytatywnych w Irlandii wyraziło już zaniepokojenie tymi liczbami. Obwiniają przy tym Ministerstwo ds. Mieszkalnictwa, które od kwietnia zniosło moratorium na eksmisje.

Zakaz eksmisji w Irlandii

Po raz kolejny w ostatnim czasie wskazano, że decyzja o zniesieniu zakazu eksmisji była błędna. A według ostatnich raportów liczba osób bezdomnych może wzrastać w kolejnych miesiącach.

Członkowie opozycyjnych partii w Irlandii poddali w wątpliwość wiarygodność Ministra ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien’a. Obwiniają go o pogorszenie sytuacji mieszkaniowej tysięcy osób kraju:

Czytaj: Nieudane eksmisje w Irlandii – rośnie sprzeciw najemców