To ma być największy program mieszkaniowy w Irlandii

Przedstawiciele partii zapowiadają historyczny program mieszkaniowy dla mieszkańców Irlandii.

Sinn Féin w rządzie zamierza „zakasać rękawy” i dostarczyć największy program mieszkaniowy w historii państwa – obiecała przewodnicząca tej partii, Mary Lou McDonald.

Domy i mieszkania w Irlandii

Przewodnicząca McDonald podkreśliła, że Sinn Féin postawi na priorytetowe traktowanie kwestii mieszkaniowej.

Zobowiązała się do transformacji służby zdrowia, wsparcia dla irlandzkich przedsiębiorstw oraz zjednoczenia kraju w budowaniu „narodowego domu” dla każdego.

Zachęcała również wyborców do wyboru zmian i uczestniczenia w historii poprzez wybór rządowej opcji niezwiązanej z Fianna Fáil ani Fine Gael (po raz pierwszy od 100 lat).

Liderka Sinn Féin powiedziała:

Radykalny wybór w najbliższych wyborach to albo pogarszający się kryzys mieszkaniowy pod obecnym rządem, albo nowy rząd pod przywództwem Sinn Féin, który naprawi sytuację mieszkaniową raz na zawsze.

Budownictwo mieszkaniowe w Irlandii

W swoim przemówieniu przewodnicząca McDonald przedstawiła konkretne działania, jakie Sinn Féin podejmie.

Obiecała dostarczenie rzeczywiście dostępnych mieszkań, zbudowanie wystarczającej liczby zgodnie z celami, zwiększenie wydatków kapitałowych, obniżenie czynszów, zwrot miesięcznego czynszu dla każdego wynajmującego, zakaz podwyżek czynszu przez trzy lata, oraz wprowadzenie realnej reakcji na plagę bezdomności.

Nie zatrzymamy się tutaj. Ucinamy biurokrację i papierową robotę. Przywrócimy tysiące stojących pusto domów do użytku. Wykorzystamy nowe technologie w budownictwie mieszkaniowym. Dostarczymy największy program mieszkaniowy w historii państwa!

Mary Lou McDonald podkreśliła również, że Sinn Féin będzie współpracować z irlandzkimi przedsiębiorstwami, dążąc do wzrostu gospodarczego, sukcesu i dobrobytu dla wszystkich.

W kwestii zjednoczonej Irlandii, stwierdziła, że ci zaangażowani w Porozumienie Wielkopiątkowe „napisali rozdział pokoju Irlandii”, a teraz ta generacja „musi napisać rozdział jedności”.

Choć nie podała konkretnego terminu, wyraziła przekonanie, że nadejdzie dzień, kiedy każdy na wyspie będzie mógł wypowiedzieć się w referendum na temat zjednoczenia.