To oficjalne - Irlandzka gospodarka jest w recesji

Według najnowszych danych z CSO, irlandzka gospodarka znalazła się w recesji.

Irlandzka gospodarka znalazła się w recesji, a potwierdzają to najnowsze dane opublikowane przez Centralny Urząd Statystyczny (CSO).

Recesja w Irlandii

Według informacji z CSO, produkt krajowy brutto (PKB) spadł o 1,9% w trzech miesiącach do końca września, co oznacza czwarty z rzędu kwartał spadków i techniczne spełnienie definicji technicznej recesji w bieżącym roku.

Szczegółowe dane pokazują, że sektory wielonarodowe gospodarki skurczyły się o 3,8% w trzecim kwartale, podczas gdy inne sektory zmalały o 0,7%.

Eksport spadł o 2,1%, a import zmalał o 1,7%, co jest efektem spadku w branżach zdominowanych przez przedsiębiorstwa wielonarodowe, zwłaszcza w dziedzinie farmaceutycznej.

Bezrobocie wzrosło do 4,8% z niemal rekordowo niskiego poziomu 4,1% w lutym, przy czym sprzedaż detaliczna odnotowała w zeszłym miesiącu pierwszy roczny spadek w tym roku, a badania wykazały spowolnienie wzrostu w sektorze usług szósty miesiąc z rzędu.

Jednak sektor informacji i komunikacji, obejmujący usługi komputerowe, nadal charakteryzuje tendencja wzrostowa.

Gospodarka Irlandii

Minister Finansów, Michael McGrath, skomentował te dane, zauważając, że spadek PKB odzwierciedla trwający spadek popytu na produkty farmaceutyczne.

Minister McGrath podkreślił również wyraźne osłabienie warunków gospodarczych na arenie globalnej, przywołując prognozy OECD na przyszły rok.

Pomimo spadku gospodarki, Modified Domestic Demand (MDD) pozostaje stabilny, ze wzrostem wydatków konsumenckich o 0,7% w trzecim kwartale i rocznym wzrostem o 2,5%.

Wzrost ten wspierany jest przez dynamiczny wzrost zatrudnienia i łagodzenie inflacji, która zwolniła do 2,3% w listopadzie, najwolniejszym tempem wzrostu od lipca 2021 roku.

Minister podkreślił również, że wiele gospodarstw domowych nadal odczuwa presję cenową, ale środki wprowadzone w Budżecie 2024 mają na celu wspieranie tych gospodarstw.

Oczekuje się także dalszego wzrostu podaży mieszkań w nadchodzących miesiącach, z rozpoczęciem budowy prawie 31 000 nowych jednostek w ciągu 12 miesięcy do października.

Czytaj też: Wysoka inflacja i początek recesji w Irlandii