Tornado w Irlandii - kolejne alerty pogodowe

Wraz z serią alertów pogodowych sztorm Gerrit przyniósł zniszczenia w Irlandii.

W ostatnich dniach Met Éireann wydał dla wielu hrabstw kilka poważnych ostrzeżeń przed silnym wiatrem i intensywnym deszczem.

Tornado w Irlandii

Rodzina z Wexford, dotknięta skutkami sztormu Gerrit, została zmuszona do oceny szkód w swoim domu po uderzeniu „możliwego tornada”.

Alan O’Reilly z Carlow Weather, podzielił się w mediach społecznościowych zdjęciami uszkodzonego domu, na których widać poważnie zniszczony dach i szereg zerwanych dachówek. Widać również całkowicie zniszczoną szopę, która znajduje się na tej samej posesji.

Nie jest do końca pewne, czy za zniszczenia odpowiadało właśnie tornado, czy tylko silny wiatr. Na początku grudnia sztorm Fergus stworzył warunki sprzyjające wystąpieniu tornada w Leitrim Village.

Met Éireann podkreśliło wówczas, że rocznie w Irlandii zazwyczaj występuje około 10 tornad, ale wiele z nich nie jest obserwowanych, ponieważ są silnie zlokalizowane, dotykają niewielkiego obszaru i trwają tylko kilka minut.

Alerty pogodowe w Irlandii

Chociaż sztorm Gerrit już przeszedł przez Irlandię, to, zdaniem ekspertów, nie jest to koniec pogodowego chaosu. Meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższych dniach można spodziewać się jeszcze bardziej surowych warunków.

Alan O’Reilly ostrzega:

Nieprzyjemnie jutro w nocy do wczesnej soboty rano z bardzo intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Możliwe, że opady będą w formie deszczu ze śniegiem na wysokich terenach na północy kraju i na bardzo wysokich terenach w Wicklow. W niektórych częściach południa i zachodu możliwe ponad 30mm opadów z ryzykiem lokalnych powodzi.

Met Éireann wydał alerty pogodowe na piątek i sobotę, ostrzegając przed zwiększającym się ryzykiem lokalnych powodzi.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Donegal, Leitrim, North Mayo, Sligo

Od: piątku 29 grudnia od godziny 06:00
Do: piątku 29 grudnia do godziny 21:00

Alert dotyczy intensywnych opadów deszczu z ryzykiem lokalnych powodzi.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Cork, Kerry, Waterford, Wexford

Od: soboty 30 grudnia od godziny 02:00
Do: soboty 30 grudnia do godziny 12:00

Alerty dotyczy silnego wiatru, który charakteryzować będą znaczne porywy, a wraz z przypływami spodziewane są powodzie w rejonie nadbrzeżnym.

Alerty mogą zostać przedłużone, ich status może też ulec zmianie. Mieszkańcom zaleca się sprawdzanie komunikatów pogodowych na bieżąco.