Tragiczna sytuacja w irlandzkiej służbie zdrowia wymyka się już spod kontroli. Rosną kolejki oczekujących pacjentów.

Wydawałoby się, że kolejki do lekarzy i szpitali możemy obserwować tylko w Polsce. Niestety irlandzka służba zdrowia jest w trakcie największego kryzysu od lat. Szpitale w Irlandii są przepełnione, rośnie liczba oczekujących osób na wizyty. Brakuje pieniędzy, pielęgniarek i lekarzy.

Pół miliona osób w kolejce do lekarzy specjalistów w Irlandii

Według danych z 2016 roku w Irlandii mieszka 4,7 miliona osób. Aż 504.111 osób oczekuje w kolejce na wizytę u lekarza specjalisty w Irlandii. Prawie 80.000 czekało na taką wizytę ponad 18 miesięcy. Na listach oczekujących jest aż 42.000 dzieci.

Przepełnione szpitale w Irlandii

Według przedstawicieli Organizacji Irlandzkich Pielęgniarek i Położnych (INMO) kryzys w irlandzkiej służbie zdrowia jest już „poza kontrolą”. Tylko w pierwszych trzech dniach tego tygodnia na przyjęcie na oddział szpitalny czekało 1.700 pacjentów w całej Irlandii. Ludzie czekają przez wiele godzin w poczekalniach lub korytarzach szpitalnych oddziałów ratunkowych (Emergency Department).

Tragiczna sytuacja w irlandzkiej służbie zdrowia

Premier Irlandii Leo Varadkar poinformował, że rząd przekaże dodatkowe 50 milionów euro na rozwiązanie kryzysu. Aby poprawić sytuację pacjentów w Irlandii, przedstawiciele rządu muszą efektywniej współpracować z HSE, związkami zawodowymi i lekarzami.