Transakcje bezgotówkowe w Irlandii - możliwa zmiana systemu

Płatności bankowości internetowej i mobilnej w Irlandii osiągnęły właśnie rekordowy poziom.

Według najnowszych danych, Irlandia zmierza w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego, co wskazuje na radykalną zmianę systemu.

Płatności online w Irlandii

W drugim kwartale tego roku płatności bankowości internetowej i mobilnej w kraju osiągnęły rekordowy poziom. Między kwietniem a czerwcem dokonano 36 milionów płatności online, a każdego dnia dokonywano rekordowej liczby płatności zbliżeniowych na sumę średnio 49 milionów euro.

W tym samym czasie liczba popularnych wcześniej płatności czekowych spadła do 4,8 mln, co stanowi połowę mniej takich transakcji niż w tym samym okresie w 2018 roku.

Transakcje bezgotówkowe w Irlandii

Jednak część społeczeństwa przejawia sceptyczne reakcje wobec zmian na transakcje bezgotówkowe w Irlandii. Są opinie, iż poleganie na transakcjach bezgotówkowych daje pełną kontrolę bankom i dyskryminuje osoby starsze.

Radny Michael Naughton z partii Fianna Fáil uważa, że poleganie na jednym systemie nie jest bezpieczne. Jego zdaniem transakcje bezgotówkowe zależą od technologii, która może zawieść.

Radny Naughton twierdzi, że sytem bezgotówkowy jest też formą dyskryminacji „przeciwko starszemu pokoleniu i rodzinom o niskich dochodach”.

Jego zdaniem korzystanie z systemu gotówkowego pozwala na planowanie i kontrolowanie wydatków. Natomiast poleganie tylko na transakcjach zbliżeniowych może wygenerować ogromne zadłużenie społeczeństwa, zwłaszcza wśród młodych osób.