Trzęsienie ziemi w Irlandii apel do mieszkańców

Lokalni mieszkańcy proszeni są o zgłaszanie swoich doświadczeń po zarejestrowanym trzęsieniu ziemi.

W czwartek 2 maja zarejestrowano kolejne trzęsienie ziemi w Irlandii.

Trzęsienie ziemi w Irlandii

W 2023 roku Irlandzka Krajowa Sieć Sejsmiczna (INSN) aż dwukrotnie zarejestrowała wstrząsy sejsmiczne w regionie Donegal. Jedno z nich miało siłę 2,5, a drugie 3 w skali Richtera, co uważane jest za relatywnie słabe.

INSN twierdzi, że w Irlandii trzęsienia ziemi występują stosunkowo często. Jednak wstrząsy o sile przekraczającej 2 w skali Richtera zdarzają się co kilkanaście lat.

Tym razem o zgłaszanie swoich doświadczeń po zarejestrowanym trzęsieniu ziemi proszeni są mieszkańcy Ballybofey i okolic w hrabstwie Donegal.

Apel wystosował Brendan O’Donoghue, nauczyciel fizyki w St. Columba’s College w Stranorlar, który obsługuje lokalne sprzęty sejsmologiczne.

Nauczyciel poinformował, że urządzenia zarejestrowały wyraźny sygnał w czwartek tuż przed godziną 20:00. Wielu lokalnych mieszkańców usłyszało w tym czasie dźwięk przypominający właśnie trzęsienie ziemi.

Irlandzka Krajowa Sieć Sejsmiczna potwierdziła, że 2 maja 2024 r. o godzinie 19:48:19 w pobliżu Ballybofey w hrabstwie Donegal miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 1,1 w skali Richtera. Zdarzenie miało miejsce na głębokości około 13 km.