To konsekwencje tymczasowych przepisów wprowadzonych wcześniej przez rząd w Irlandii.

W systemie Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) w Irlandii znajduje się obecnie prawie 34 000 wniosków o egzamin na prawo jazdy.

Lista oczekujących

Prawie 14 000 osób oczekujących w kolejce na egzamin ma umówiony termin w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Na wyznaczenie terminu czeka wciąż niecałe 20 000 osób – w tym prawie 2 600 w Tallaght w Dublinie i 1 000 Finglas i Dun Laoghaire/Deansgrange w Dublinie oraz w Naas w Kildare.

W niektórych ośrodkach czas oczekiwania na egzamin wynosi trzy tygodnie, ale w wielu innych ten czas wynosi nawet do 14 tygodni.

Powodem tych zaległości są wprowadzone wcześniej ograniczenia w Irlandii, po których utworzyły się gigantyczne kolejki oczekujących na egzamin dla kierowców.

Urząd Road Safety Authority otworzył nowe ośrodki egzaminacyjne i zatrudnił 80 nowych egzaminatorów. Jednak zaległości są tak duże, że rozładowanie kolejek potrwa jeszcze przez kilka miesięcy.

Egzamin na prawo jazdy

Tymczasem według ostatnich danych, najwyższy wskaźnik pozytywnie zakończonych egzaminów na prawo jazdy odnotowano w Loughrea w hrabstwie Galway oraz w Clifden w hrabstwie Galway i Killester w Dublinie.

Najniższy wskaźnik pozytywnych wyników egzaminów ma ośrodek w Nenagh w hrabstwie Tipperary oraz w Finglas i Charlestown w Dublinie.

W skali całego kraju wskaźnik zdawalności w 2021 roku w 63 centrach egzaminacyjnych w Irlandii wyniósł nieco ponad 53%.

Dane te zostały udostępnione przez Road Safety Authority portalowi Newstalk na podstawie wniosku Freedom of Information Act.