Minister Finansów potwierdził, że wszystkie osoby na świadczeniu pandemicznym są zobowiązane do zapłacenia podatku.

Minister Finansów Paschal Donohoe potwierdził, że osoby na zasiłku pandemicznym PUP (Pandemic Unemployment Payment) w Irlandii są zobowiązane do odprowadzenia podatku.

Komisja Finansowa Oireachtas zagłosowała w poniedziałek 16/11/2020 za opodatkowaniem zasiłku dla bezrobotnych PUP. Od marca do tej pory osoby na tym świadczeniu nie musiały płacić podatku. Jednak od początku taki był plan – twierdzi minister.

Paschal Donohoe powiedział:

Chcę jednak jasno powiedzieć, że od samego początku intencją rządu było, aby te płatności były opodatkowane i traktowane w taki sam sposób, jak opodatkowujemy inne równoważne świadczenia socjalne.

Na początku listopada rzecznik Revenue potwierdził, że rząd nałoży obowiązek spłaty na świadczeniobiorców. Będą oni zobowiązani do zapłaty podatku od stycznia 2022 roku. Rachunek będzie jednak rozłożony na cztery lata, aby „zminimalizować wszelkie trudności”. W przypadku braku spłaty zostaną im obniżone ulgi podatkowe.

W styczniu 2021 r.  dostępny będzie wstępny wyciąg z Revenue, który pokaże podatek dochodowy i USC za 2020. Będzie w nim też informacja dotycząca wysokości podatku za świadczenie PUP.

Obecnie zasiłek Pandemic Unemployment Payment wypłacany jest dla 350.072 osób w Irlandii. Najwięcej osób korzystało z zasiłku w maju br. – było to wówczas prawie 600.000 świadczeniobiorców.

Więcej: citizensinformation.ie