UFO w Irlandii - służby unikają tematu

Według najnowszych danych Irlandia jest krajem o największej liczbie zgłoszonych niezidentyfikowanych obiektów latających.

Irlandia jest jednym z wiodących krajów w Europie, jeśli chodzi o świadków zgłaszających niezidentyfikowane obiekty latające.

UFO w Irlandii

Do tej pory w irlandzkiej przestrzeni powietrznej zaobserwowano co najmniej 105 takich przypadków – najwięcej w Europie.

„Wizyty” trwały średnio 13 minut, a większość z nich została opisana przez świadków jako latające obiekty lub jako zbiór niewytłumaczalnych jasnych świateł widocznych wysoko na niebie. Światła te były koloru czerwonego, białego lub niebieskiego.

Liczne niezidentyfikowane obiekty latające obserwowane są też we Francji i w Hiszpanii, jak wynika z danych przechowywanych przez US National UFO Reporting Centre.

Ostatnia obserwacja nietypowych obiektów na irlandzkim niebie miała miejsce w październiku ubiegłego roku w Dublinie.

Niezidentyfikowane obiekty latające

Dokumenty Freedom Of Information (FOI) wskazują, że Irlandia jest źle przygotowana do monitorowania niezidentyfikowanych obiektów latających lub dziwnych obserwacji na niebie.

Ujawniono, że urzędnicy służby cywilnej nie byli w stanie zająć się obserwacją dokonaną we wrześniu 2019 roku w Kilcock w hrabstwie Kildare, ponieważ nie mogli ustalić, do kogo należy ten obowiązek.

Mieszkaniec Kilcock był zaniepokojony niewytłumaczalnymi światłami na nocnym niebie i skontaktował się z urzędnikami w Ministerstwie Transportu. Jednak urzędnicy nie byli w stanie poradzić sobie z tym problemem, a nawet ustalić, kto zgodnie z procedurami powinien zająć się tym zgłoszeniem.

Z ujawnionych w prasie notatek wynika, że urzędnicy z poszczególnych wydziałów Ministerstwa Transportu starali się przerzucić ten obowiązek na innych.

W dokumentach FOI ujawniono także, że w maju 2022 roku przedstawiciel Sił Obronnych poinformował, iż w ciągu ostatniej dekady nie było żadnych obserwacji UFO na irlandzkim niebie.

Pominięto przy tym zdarzenie z listopada 2018 roku, kiedy irlandzki urząd lotniczy badał doniesienia o UFO u wybrzeży Kerry. UFO w przestrzeni powietrznej nad hrabstwem Kerry zaobserwował pilot samolotu British Airways lecącego z Montrealu do Heathrow.

W maju 2022 roku Irlandzki Urząd Lotniczy (IAA) stwierdził, że wnioski z dochodzenia w sprawie tej obserwacji były „niejednoznaczne”.