Ulga dla najemców w Irlandii - nowy plan rządu

Irlandzki rząd planuje wprowadzić nowe środki wsparcia dla sektora wynajmu prywatnego.

Rząd planuje wprowadzić nowe środki w przyszłorocznym budżecie, które mają na celu ulżenie obciążonym trudnościami najemcom oraz zachęcenie małych właścicieli nieruchomości do pozostania na rynku wynajmu.

Wynajem w Irlandii

Zgodnie z informacjami, Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, dąży do zwiększenia ulgi podatkowej dla najemców z obecnych 500 euro do niemal 800 euro.

Minister Stanu w Departamencie Mieszkalnictwa, Kieran O’Donnell, podkreśla, że koalicja rządząca obecnie finalizuje szczegóły tych środków.

Władze rozważają, że takie zintegrowane podejście może skutkować obniżeniem kosztów dla najemców oraz zatrzymaniem większej liczby właścicieli nieruchomości na rynku wynajmu, a także zachęcić nowych do wynajmowania swoich nieruchomości.

Istnieje przekonanie, że w efektem tych starań będzie znaczny wzrost dostępności mieszkań na wynajem w Irlandii.

Ulgi podatkowe w Irlandii

Minister O’Donnell dodaje, że te zmiany mogą również przynieść korzyści właścicielom nieruchomości poprzez dodatkowe ulgi podatkowe od ich dochodów.

Rzecznik ds. Mieszkalnictwa Sinn Féin, Eoin Ó Broin, uważa, że czynsze są nadal zbyt wysokie i domaga się trzyletniego zakazu podwyżek czynszów w przyszłorocznym budżecie, a także wprowadzenia ulgi w wysokości miesięcznego czynszu dla każdego prywatnego najemcy.

Uważa on, że ulgi podatkowe dla właścicieli nieruchomości nie rozwiążą głęboko zakorzenionego kryzysu mieszkaniowego. Podkreślił przy tym, że od 2016 roku średnie czynsze w Irlandii wzrosły o ponad 37% dla nowych i obecnych najemców.

Wezwał rząd do dostarczenia co najmniej 20 000 społecznych mieszkań dostępnych do wynajmu i zakupu w 2024 roku.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Tymczasem nie wszyscy zgadzają się z rządowymi planami. Ekonomista z Uniwersytetu w Limerick, Stephen Kinsella, uważa, że jakiekolwiek ulgi podatkowe dla właścicieli nieruchomości to błąd i nie przyczynią się do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego.

Jednak rząd Irlandii wydaje się być zdeterminowany, aby podjąć działania mające na celu poprawę sytuacji wynajmujących oraz zachęcenie do dalszego inwestowania w rynek najmu.