Funkcjonariusze Gardy poinformowali o nowych próbach wyłudzenia danych od mieszkańców Irlandii.

W okresie przedświątecznym nie brakuje natłoku zajęć w związku z przygotowaniami, co niestety postanowili wykorzystać oszuści w Irlandii.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają przed kolejnymi próbami wyłudzenia danych od mieszkańców, którzy zwłaszcza teraz mogą stracić czujność i paść ofiarą kradzieży danych.

Oszuści używają oprogramowania do dzwonienia lub wysyłania wiadomości pochodzących rzekomo z banku, firmy kurierskiej bądź od lekarza.

Od kilku lat ostrzega się, że w wiadomościach znajdują się linki, których kliknięcie może zakończyć się kradzieżą danych, a nawet środków na koncie bankowym. Niestety w dalszym ciągu ta metoda kradzieży jest skuteczna.

Nowa metoda

Przedstawiciele Gardy ostrzegają jednak przed jeszcze nową metodą wyłudzenia danych, która w ostatnim czasie zyskuje na popularności w Irlandii.

Metoda po raz kolejny uderza w osoby, które już raz padły ofiarą wyłudzenia. Oszuści sprzedają wykradzione dane innym cyberprzestępcom, a ci kontaktują się z osobami, których dane wcześniej wykradziono i oferują „pomoc” w odzyskaniu pieniędzy.

W tym celu złodzieje mogą podszywać się pod różne instytucje, w tym banki, a potencjalne ofiary mogą ponownie podać swoje dane i stracić kolejne środki z konta.