Uwaga na osy w Irlandii - mogą być bardzo agresywne

Mieszkańców Irlandii ostrzega się przed agresywnymi o tej porze roku osami.

Początek jesieni w Irlandii to czas, kiedy w naszym otoczeniu pojawiają się osy. Owady te potrafią uprzykrzyć czas spędzany na zewnątrz, lecz można się zabezpieczyć przed ich bliską obecnością.

Rój os

W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła populacja tych owadów w Irlandii. Najprawdopodobniej przyczyniły się do tego zmiany klimatu. Wzrost temperatur przy niewielkich opadach powoduje, że roje owadów, w tym os, bardzo dobrze się rozwijają.

Osy rzadko atakują bez powodu, lecz bywają agresywne. O tej porze roku można niestety się o tym przekonać. Nawet wykonanie gwałtownego ruchu ręką może sprowokować ich atak.

Użądlenie osy jest bolesne, lecz dla większości ludzi nie powoduje zagrożenia życia. Wyjątkiem są osoby, które są uczulone na ich jad. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci.

Gniazdo os

Eksperci zalecają, by nie pozostawiać otwartych czy uchylonych kontenerów na śmieci. Gniazdo os należy bezzwłocznie usuwać – w jednym może się jednocześnie znajdować nawet kilka tysięcy owadów. W tym celu lepiej jest nie ryzykować i zawiadomić profesjonalistów.

Eksperci zalecają, by dzieci unikały spożywania słodkich produktów spożywczych na dworze, bo może to przyciągnąć osy. Nie należy też używać kwiatowych zapachów i unikać noszenia ubrań w jasnych, żywych kolorach.

Osy można odstraszyć stosując proste domowe sposoby, które nie zaszkodzą tym owadom. W tym celu można zrobić płyn z wody i kilku kropli olejku miętowego, goździkowego lub eukaliptusowego, który należy rozpylać w pomieszczeniu lub ogrodzie.