Funkcjonariusze Gardy apelują do mieszkańców Irlandii o zachowanie ostrożności.

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają przed oszustami, którym do tej pory udało się już wyłudzić dane wielu osób w Irlandii. O szczególną czujność apeluje się zwłaszcza do osób korzystających z internetowych portali sprzedażowych.

Nowa metoda kradzieży

W mediach społecznościowych w ostatnich dniach pojawiło się wiele zapytań zdezorientowanych mieszkańców, którzy podejrzewają, że mogli stać się celem oszustów.

Do wyłudzeń dochodzi podczas sprzedaży przedmiotów na portalach Ebay oraz DoneDeal. Nowa metoda kradzieży jest też stosowana wobec osób wystawiających rzeczy na sprzedaż na Facebooku.

Oszustwo na WhatsApp

Oszuści wykazują zainteresowanie zakupem danego przedmiotu i wysyłają informację o chęci transakcji za pośrednictwem WhatsApp. W wiadomości znajduje się fałszywe potwierdzenie o dokonaniu płatności oraz link do fałszywej usługi kurierskiej AnPost.

Po kliknięciu w link pokazuje się prośba o wpisanie danych karty płatniczej, które rzekomo są niezbędne, aby mogło dojść transakcji. Osoby, które wpisały swoje dane, po kilku minutach stwierdziły kradzież środków ze swoich kont.

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają przed tą nową metodą wyłudzeń w Irlandii. Apelują o korzystanie wyłącznie z autoryzowanych transakcji na portalach, które są zabezpieczone przed podobnymi praktykami kradzieży.