Uwaga! Produkty masowo wycofane ze sprzedaży w Irlandii

Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wystosował pilne zawiadomienie do sieci popularnych sklepów w Irlandii.

Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w Irlandii (FSAI) wystosował pilne zawiadomienie w związku z wycofanymi ze sprzedaży produktami.

Wycofane produkty w Irlandii

Powodem wycofania produktów są niewystarczające dowody na identyfikowalność żywności i rzekoma niezgodność z przepisami dotyczącymi importu z krajów spoza Unii Europejskiej.

Decyzja dotyczy wszystkich importowanych mrożonych produktów pochodzenia zwierzęcego, które sprzedawano w sieci sklepów Iceland w okresie od 3 marca br.

„Żywność pochodzenia zwierzęcego to wszelkie produkty spożywcze zawierające składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak kurczak, mięso, ryby, jaja, produkty mleczne itp.”, przypomina FSAI.

Konsumentom zaleca się unikanie spożywania wycofanych produktów ze względu na potencjalne zagrożenie zdrowia.

Jak do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku zachorowania po spożyciu wycofanych produktów, lecz zgodnie z wymogami prawa FSAI jest zobligowany do ochrony konsumentów, jak poinformowano w oświadczeniu.

Dochodzenie w Irlandii

Akcja FSAI jest częścią trwającego dochodzenia prowadzonego w związku z zawiadomieniem urzędników z Departamentu Rolnictwa, Morskiej Kontroli Granicznej i Skarbu.

Urzędnicy zidentyfikowali niezadeklarowaną mrożonkę pochodzenia zwierzęcego bez odpowiedniej dokumentacji podczas importu dla sklepów Iceland.

Członkowie Departamentu Rolnictwa zajęli szereg przesyłek w Dublin Port i wydali nakaz ich zniszczenia bądź zwrotu do Wielkiej Brytanii.

Więcej: fsai.ie