Irish Water wprowadził ostrzeżenie dla ponad 40.000 mieszkańców Irlandii.

Od soboty 30 października obowiązuje alert dotyczący zanieczyszczenia ujęć wody pitnej w Irlandii. Przedstawiciele Irish Water pracują nad oceną sytuacji i wdrożeniem skutecznych rozwiązań.

Zanieczyszczona woda pitna w Irlandii

Ostrzeżenie dotyczy miast i okręgów Wexford i Enniscorthy. Powiadomienia zostały wprowadzone z powodu problemów w stacji uzdatniania wody, które mogły pogorszyć jakość wody.

Zostały one wydane ze skutkiem natychmiastowym przez Irish Water and Wexford County Council po konsultacji z HSE. Alerty zostały wprowadzone jako środek ostrożności ze względu na podwyższony poziom zmętnienia.

Ponad 40.000 osób w hrabstwie Wexford otrzymało zalecenia dotyczące wody pitnej – do odwołania nie należy używać wody, która nie jest przegotowana. W przypadku wątpliwości należy zadzwonić na całodobową infolinię pod numer 1800 278 278.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Mieszkańcom zaleca się gotowanie wody do picia, przygotowywania napojów na bazie wody, przygotowywania sałatek i innych potraw, które nie są gotowane przed jedzeniem, do mycia zębów i robienia lodu.

Ostrzega się również, że popularne domowe filtry do wody nie wpłyną na uzdatnienie wody do spożycia bez gotowania. Nie należy też spożywać wody, która została kilkukrotnie przegotowana.

Więcej: water.ie